مستحبات قبل از خواب (روايت ديگر)

نوع اصطلاح :
عنوان :
مستحبات قبل از خواب (روايت ديگر)
چنانكه گفته شد معمول تر از همه ي آدابي كه خاص و عام نيز قبل از خواب مراعات مي كرد، خواندن سوره ي واقعه بود. از"اذا وقعت الواقعه" تا "السابقون السابقون اولئك المقربون" و بقيه سوره. اين سوره رابه صورت ترتيل و اغلب دسته جمعي مي خواندند.
گاهي هم يكي قرائت مي كرد و بقيه آن را تكرار مي كردند. در پايان، بچه ها يكي يكي دعا مي كردند و همه آمين مي گفتند.
اين آداب راحتي موقع خواب در قطار و اتوبوس هم رعايت مي كردند. البته گاهي به جاي سوره ي واقعه، سوره ي الرحمن را مي خواندند. از ديگر آداب خواب، تلقين خواندن بود. به اين معني كه چون خواب را برادر مرگ ناميده اند، بچه ها با فرض منظور شروع مي كردند با خودشان سؤال و جواب كردن: من ربك؟ الله جل جلاله ربي. متي قبلتك؟ الكعبه قبلتي ... همچنين پرسش از قرآن و امام و دين؛ و گاهي اين تلقين را براي هم مي خواندند. يكي سؤال مي كرد و ديگري جواب مي داد.
اضافه برسوره ي واقعه، بعضي آية الكرسي را هم موقع خواب مي خواندند؛ به اعتبار سفارشي كه رسول الله (ص) به حضرت زهرا(ص) كرده و فرموده بودند كه با قرائت هر آية الكرسي ملكي از انسان حفاظت مي كند و هر كه سه مرتبه آية الكرسي بخواند خود حق تعالي از او حفاظت مي كند. خواندن عبارات ديگري هم مرسوم بود مثل"اللهم اغفر للمؤمنين والمؤمنات"تا آخر و تسبيحات حضرت زهرا (ص) و خواندن "چهارقل"قرآن ـ سوره هاي توحيد و ناس و فلق و كافرون. چند دقيقه به آسمان خيره شدن قبل از خواب در فضاي باز هم از جمله آداب بچه ها بود.
گروه هايي دوشنبه شب ها بعد از اقامه ي نماز سجده ي شكر به جا مي آوردند؛ سجده اي كه گاه يك ساعت به طول مي انجاميد.
در بعضي مناطق در واحد تخريب قبل ازخواب جلسه اي بود به نام هفت سوره. در اين جلسه بچه ها سوره ها و آياتي راكه با سبح و يسبح شروع مي شد قرائت مي كردند و پس از آن در جوي معنوي به بستر مي رفتند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir