عادت بيداري و ساير روش ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
عادت بيداري و ساير روش ها
يكي از روش هاي بيداركردن بچه ها اين بود كه هركس زودتر بيدار مي شد، شروع مي كرد به فرستادن صلوات؛ بعد يكي، يكي، كساني كه خوابشان به اصطلاح سبك تر بود بيدار مي شدند و به جمع صلوات فرست ها مي پيوستند؛ يك نفر مي شد دو نفر و دو صدا مي شد سه صدا و همين طور تا آخرين نفر كه هرچقدر هم خوابش سنگين بود و خوش خواب، نمي توانست در مقابل خيل صلوات فرست ها مقاومت كند و بالاخره بيدار مي شد.
اگر بنا بر بيداركردن شخصي بود، فرماندهان گردان و دسته بر سر و روي نيروي دست مي كشيدند و بر پيشاني او بوسه مي زدند و خيلي آرام او را صدا مي كردند يا كف پايش را غلغلك مي دادند تا بيدار بشود وآماده ي انجام دادن كار.
بيدار باش و عادت دادن نيروها به بيداري راه ديگري نيزداشت. بسيار اتفاق مي افتاد كه به جمع بچه ها بيدارباش مي دادند و بعد مي گفتند: برادران در اختيار خودشان باشند؛ چون اصل براستفاده از وقت بود و نه اذيت وآزار. پس ازآن همه بيدار مي ماندند و هر كس به نحوي كه حالش مقتضي بود و شرايط اجازه مي داد مشغول كاري مي شد.
در بيدارباش هاي رسمي ورزمي ـ آموزشي وضع فرق مي كرد. مثلاً در گردان تخريب، بيداركردن نيرو با ايجاد انفجار و تيراندازي در نزديكي محل استراحت بچه ها آغاز مي شد كه نوعي آمادگي و سرعت عمل در غافل گيري را آموزش مي داد اين كار درگردان هاي ديگر به نحو ديگري انجام مي شد.
در واحد مخابرات كساني كه عطر(تيروز) در اختيار داشتند نـماز شب خوان ها را معطر مي كردند تا بيدار شوند. سردي و رطوبت عطر باعث جلب توجه و تحريك شدن افراد مي شد و از طرف ديگر، رايحه ي خوش آن مانع هرگونه اعتراضي بود.
سهم در خور توجهي از روش بيداركردن دوستان براي خواندن نمازصبح و رفتن سرپرست نگهباني به مزاح اختصاص داشت، شوخي و جدي:"فلاني مي خواست بيدارت كند من نگذاشتم"."برادر وضوگرفته اي؟"،"آفتاب داره مي خنده"،"برادر مرگ بر امريكا"،"از جنوب(اعجلوا)الصلواة" و بعضي با كوبيدن برطبل (بيت حلب روغن) و ايجاد سر و صداي زياد در واقع، مانع خواب خفته ها مي شدند. رزمندگان آذربايجاني مي گفتند:"بلند شو برويم وريان"( محل تقسيم آب براي زراعت) و بعضي عادت به "ياالله" گفته داشتند. بالاي سر برادران مي رفتند و باذكر نام خدا آن ها را به خدا مي خواندند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir