ظفر 5 (نامنظم)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ظفر 5 (نامنظم)
عمليات‌ ظفر 5 (نامنظم)، نفوذ به‌ عمق200 كيلومتري‌ جبهه‌ دشمن‌ :
در طي‌ سال‌1366 قرارگاه‌ «رمضان» سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ با اجراي‌ چند رشته‌ عمليات‌ پي‌درپي‌ و نفوذي، دشمن‌ را در محور شمالي‌ جبهه‌ جنگ‌ مضطر نموده‌ و توان‌ بالايي‌ از فرماندهان‌ ارتش‌ عراق‌ را به‌ محورهاي‌ كوهستاني‌ كردستان‌ عراق‌ معطوف‌ كرد.
در اين‌ ميان، نقش‌ معارضان‌ كرد عراقي‌ بخوبي‌ كارگشا بود و همكاري‌ با ايشان، پيروزي‌هاي‌ فراواني‌ را براي‌ ايجاد سر در گمي‌ دشمن‌ و بهره‌برداري‌ نيروهاي‌ خودي‌ در خطوط‌ پدافندي‌ جبهه‌ شمالي‌ به‌ همراه‌ داشت. عمليات‌ ظفر5 در همين‌ راستا و به‌ صورت‌ تهاجمي‌ و با اجراي‌ آتش‌ در شامگاه‌22 دي‌ ماه‌1366 به‌ صورت‌ محدود و نامنظم‌ آغاز شد. نيروهاي‌ خودي‌ با شنيدن‌ رمز «يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)» با نفوذ به‌ عمق‌200 كيلومتري‌ در پشت‌ مواضع‌ دشمن، واقع‌ در استان‌هاي‌ «دهوك»، «كركوك» و «دياله» به‌ انهدام‌ چندين‌ مركز نظامي‌ ارتش‌ عراق‌ پرداختند.

طي‌ اين‌ عمليات‌ نيروهاي‌ عمل‌ كننده‌ موفق‌ شدند36 پايگاه‌ حفاظتي‌ دشمن‌ بر بلندي‌هاي‌ مشرف‌ بر شهر «ديرلوك»، مركز فرماندهي‌ و ستاد ترابري‌- مهندسي‌ و مخابراتي‌ لشكر عراق، پايگاه‌ و پاسگاه‌هاي‌ دشمن‌ در مسير شهرهاي‌ «شيلاديزه» و «عماديه» و مراكز دولتي‌ و نظامي‌ دشمن‌ از جمله‌ مركز استخبارات‌ حزب‌ بعث‌ در منطقه‌ را منهدم‌ ساخته‌ و تعدادي‌ از تجهيزات‌ و ادوات‌ دشمن‌ به‌ اين‌ شرح‌ را نابود سازند:
- يك‌ فروند هواپيما.
- 46 دستگاه‌ خودرو سبك‌ و سنگين.
- 7 دستگاه‌ لودر و بولدوزر.
- يك‌ انبار مهمات.
همچنين‌ در اين‌ عمليات ‌4 گردان‌ حفاظتي‌ شهر ديرلوك‌ عراق‌ متلاشي‌ شده‌ و 2000 تن‌ از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير شدند . 3 دستگاه‌ نفربر زرهي، يك‌ قبضه‌ ضدهوايي، دو قبضه‌ خمپاره‌انداز، صدها قبضه‌ سلاح‌ سبك‌ و مقدار فراواني‌ مهمات‌ دشمن‌ نيز به‌ دست‌ نيروهاي‌ خودي‌ افتاد.

خلاصه گزارش عملیات :
نام‌ عمليات: ظفر 5 (محدود و نامنظم)
زمان‌ اجرا: 22/10/1366
تلفات‌ دشمن‌: 2000 (كشته، زخمي‌ و اسير)
رمز عمليات: يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)
مكان‌ اجرا: عمق‌200 كيلومتري‌ در پشت‌ مواضع‌ دشمن‌ در استانهاي‌ شمالي‌ خاك‌ عراق‌
ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: رزمندگان‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزي‌ رمضان‌ و معارضان‌ كرد عراق‌
اهداف‌ عمليات: انهدام‌ چندين‌ مركز نظامي‌ ارتش‌ عراق‌
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir