عمليات قدس 5

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمليات قدس 5
عمليات قدس 5، آزاد سازي 4 پاسگاه دشمن در غرب هور الهويزه:
عمليات ‹‹ قدس 5 ›› براي تكميل پيروزي هاي عمليات قدس 1 و 2 در نظر گرفته شده و هدف از انجام آن تصرف پاسگاه ‹‹ اليج ›› واقع در ‹‹ هورالهويزه ›› و نزديك شدن به ‹‹ البيضه ›› بود با توجه به حساسيت پاسگاه ‹‹ اليج ›› كه در سمت چپ پاسگاه ‹‹ بلاله ›› و نزديك البيضه قرار داشت تامين بيشتر جاده ‹‹ خندق ›› و جناح راست خط پدافندي مد نظر فرماندهان سپاه پاسداران بود زيرا احتمال مي رفت دشمن با اتكا به خشكي هاي موجود در اين محور با نزديك شدن به مواضع خودي آن را مورد تهديد قرار دهد بنابراين محدودتر شدن خط پدافندي خودي و تقليل پاسگاه هايي كه بر روي آب قرار داشت از جمله اهداف اين عمليات بود كه رزمندگان ايراني تقريبا به نيمي از اين اهداف دست پيدا كردند .
اين عمليات با رمز ‹‹ يا علي بن ابيطالب (ع)ادركني ›› ساعت 23 روز 15 مرداد ماه 1364 درغرب هور الهويزه آغاز شد طي دو روز نبرد سي كيلومتر مربع از هور آزاد شد .
همچنين 150 تن از نيروهاي دشمن كشته شده يا به اسارت درآمدند علاوه بر آن غنايمي از جمله چند قبضه خمپاره انداز سلاح ضد هوايي تك لول و مانند آن از دشمن به دست آمد و گردان 3 از تيپ 701 كماندويي عراق منهدم شد.

خلاصه گزارش عملیات :
نام عملیات : قدس 5 زمان اجرا : 15/5/1364
تلفات دشمن ( کشته ، مجروح ، اسیر): 150
رمز عملیات : یا علی ابن ابی طالب (ع)
مکان اجرا : هور الهویزه- منطه عملیاتی جنوب
ارگانهای عمل کننده : مجاهدان مبارز عراقی ، رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اهداف عملیات : تکمیل پیروزیهای عملیات قدس 1 و 2 و محدود شدن خط پدافندی و تقلیل پاسگاههایی که بر روی آب قرار داشت
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir