اولين اعلام نام به كار برنده سلاح شيميايي

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين اعلام نام به كار برنده سلاح شيميايي
با شروع عمليات والفجر 8 در منطقه فاو در بيستم بهمن 1364 و پيشروي اعجاب انگيز رزمندگان اسلام و عقب نشيني مزدوران بعثي، رژيم عراق بار ديگر به سلاح هاي شيميايي متوسل شد و آن را در سطحي وسيع به كار گرفت. جمهوري اسلامي ايران با اعلام موضوع به دبير كل سازمان ملل متحد در خواست اعزام هيأت كارشناسي به منطقه را مطرح كرد با گسيل شدن هيأت كارشناسي به ايران و بازديد از مصدومين حادثه گزارشي تهيه شد كه از دامنه گسترده كاربرد سلاح هاي شيميايي به شدت اظهار نگراني شد و به كارگيري اين سلاح ها را تأييد كردند. شوراي امنيت پس از استماع گزارش هيأت كارشناسي اعزامي به منطقه طي بيانيه 21 مارس 1986 برابر با اول فروردين 1365 استفاده گسترده عراق از سلاح هاي شيميايي با اظهار نگراني عميق اين عمل را به شدت محكوم كرد. در بخش هاي ديگر اين بيانيه با اشاره به بيانيه هاي قبلي رعايت قوانين مربوط به جنگ خواسته شده و ادامه جنگ محكوم گرديده است. در اين بيانيه براي نخستين بار عراق با ذكر نام به عنوان به كار برنده سلاح هاي شيميايي با كل مسأله جنگ ضعيف تر و كم رنگ تر شده است.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir