اولين محكوميت دبير كل سازمان ملل

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين محكوميت دبير كل سازمان ملل
"خاوير پرزدوكائيار" دبير كل سازمان ملل متحد در روز هجده اسفند 1362 بدون نام بردن از هيچ كشوري به طور قاطع و شديد استفاده از سلاح هاي شيميايي را محكوم كرد.
وي يك روز قبل از آن با سعيد رجايي خراساني سفير ايران در سازمان ملل متحد كه اتهام تهران در رابطه با استفاده عراق از گازهاي سمي عليه نيروهاي ايران در جنگ 42 ماهه خليج فارس را تكرار كرد ملاقات داشت.سخنگوي سازمان ملل متحد در حالي كه بيانيه "دوكائيار" را به خبرنگاران قرائت مي كرد، گفت سوالات متعددي در رابطه با موضوع دبير كل سازمان ملل درباره استعمال سلاح هاي شيميايي توسط مطبوعات و ساير محافل عنوان شده است.نبايد هيچ نوع ترديدي در اين مورد كه دبير كل به طور قطع و به شدت استفاده از سلاح شيميايي در هر زماني و در هر كجا باشد را محكوم مي كند وجود داشته باشد.
سخنگوي سازمان ملل متحد گفت نماينده ايران در ملاقات خود با پرزدوكائيار، قطعنامه عمومي كه در دسامبر 1982 آذر و دي 1361 در زمينۀ تأييد پروتكل 1925 ژنو در رابطه با ممنوعيت استفاده از گازهاي سمي در جنگ به تصويب رسيده است را مطرح كرد.
در اين قطعنامه از دبير كل خواسته شده بود نقض اين ممنوعيت را كنترل كند تا به گفته سخنگوي ياد شده دوكائيار موضوع را بررسي مي كند. وي همچنين اضافه كرد كه پرز دوكائيار با رئيس شوراي امنيت سازمان ملل متحد در تماس بوده است.
سخنگوي مزبور گفت: تا كنون اقدامي در رابطه با درگير شدن مجدد اين شورا كه پانزده كشور عضو آن هستند درجنگ خليج فارس به عمل نيامده است. در خواست اين شورا در سال گذشته جهت يك آتش بس و مذاكره از طرف ايران كه خواهان محكوم كردن عراق به خاطر شروع جنگ در سپتامبر 1980 شهريور 1359 است، رد شد.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir