اولين حضور جانبازان شيميايي در هيروشيما

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين حضور جانبازان شيميايي در هيروشيما
همزمان با پنجاه و نهمين سالگرد بمباران اتمي هيروشيما براي اولين بار جانبازن شيميايي ايران حضور داشتند. در اين مراسم كه در هفدهم مرداد ماه سال 1383 در محل پارك صلح هيروشيما و در مجاورت بناي يادبود بمباران اتمي برگزار شد، بيش از چهل هزار نفر از مردم شركت كردند.
مراسم با حضور "جونيچيرئ كويزومي" نخست وزير و مقامات ژاپن و ساير كشورهاي جهان همه ساله در اين كشور برگزار مي شود.
مراسم به طور مستقيم از شبكه سراسري تلوزيون ژاپن «ان.اچ.كي» پخش شد و شركت كنندگان كه در ميان آنان ميهمانان خارجي نيز حضور داشتند و شمار آنان به بيش از چهل هزار نفر مي رسيد براي آرامش روح قربانيان اين حمله هسته اي يك دقيقه سكوت كردند.
نخست وزير ژاپن در اين مراسم ضمن ابراز اميدواري براي رسيدن به جهاني عاري از سلاح هاي كشتار جمعي پايبندي كشورهاي جهان را به معاهدات بين المللي خلع سلاح هسته اي خواستار شد.
هنگام سخنراني جونيچيرو و كويزومي گروهي از مخالفان اعزام نيروهاي ژاپني به عراق به سر دادن شعارهايي در مخالفت با جنگ، اين تصميم نخست وزير ژاپن را محكوم كردند.
همچنين در پيام دبير كل سازمان ملل متحد كه معاون وي در امور خلع سلاح آن را قرائت كرد، آمده است:
متأسفانه به رغم خاطره تلخ بمباران اتمي هيروشيما هنوز جهان شاهد تلاش براي دستيابي به سلاح هاي كشتار جمعي است و اميدواريم در اجلاس آينده معاهده منع سلاح هاي هسته اي در نيويورك همه كشورهاي جهان پايبندي خود را به اين معاهده اعلام كنند.
حضور جانبازان شيميايي ايران كه براي نخستين بار در اين مراسم شركت داشتند مورد توجه نمايندگان رسانه ها و شركت كنندگان حاضر قرار گرفت . بيانيه انجمن حمايت از قربانيان سلاح هاي شيميايي ايران با عنوان پيام صلح كه در آن به جنايات رژيم عراق در به كارگيري سلاح هاي شيميايي بر ضد رزمندگان و مناطق مسكوني ايران و وجود ده ها هزار جانباز شيميايي در كشورمان اشاره شده بود بر روي پارچه نوشته هايي در محل برگزاري مراسم به زبان فارسي، انگليسي و ژاپني در معرض ديد شركت كنندگان قرار گرفت. اين پيام مكتوب در ديدار با مدير موزه صلح هيروشيما به اين موزه اهدا شد. مقامات شهر هيروشيما از هفت قدرت هسته اي انگليس، چين، فرانسه، هند، پاكستان،روسيه و آمريكا در خواست كرده بودند نمايندگاني براي شركت در اين مراسم اعزام كنند كه فقط پاكستان و روسيه با اين درخواست موافقت كردند.
بمبارا هسته اي هيروشيما با يك فروند هواپيمايي بمب افكن 29 آمريكايي به فرمات "ترومن" رييس جمهور وقت آمريكا صورت گرفت كه بر اثر آن تا شعاع چهار مايلي از مركز انفجارتأسيسات شهري كاملاً نابود و 66 هزار نفر مجروح شدند.
آخرين آمار منتشر شده نشان مي دهد، كه از زمان اين بمباران هسته اي در شانزده اوت 1945 توسط نيروي هوايي آمريكا، تا كنون 237 هزار و 62 نفر به علت آثار مخرب مواد راديو اكتيو بر جاي مانده از آن جان باخته اند.
حمله هسته اي به شهر بندري ناكازاكي نيز 39 هزار تن كشته و 25 هزار تن زخمي بر جاي گذاشت ضمن اينكه هزاران نفر بعد از اين حمله به علت آثار مخرب مواد راديو اكتيو جان خود را از دست دادند.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir