زبان توافقي

نوع اصطلاح :
عنوان :
زبان توافقي
براي سر درگم و ناكام گذاشتن دشمن از درك پيام هايي كه با بي سيم رد و بدل مي شد، بچه ها از زبان هايي كه خود ابداع كرده بودند استفاده مي كردند، مثلاً نيروهاي يزدي، خصوصاً بي سيم چي ها زباني قراردادي داشتند كه درابتداي هركلمه، حرف اول را حذف مي كردند و به جاي آن حرف «س» را به كار مي بردند و در آخر آن كلمه نيز پسوند « مدي » را اضافه مي كردند. به اين زبان "سه گم مدي" مي گفتند. درعمليات كربلاي 5 و بيت المقدس كه رمز بي سيم لو رفته بود و بچه ها محاصره شده بودند بعضي ها توانستند پيام را منتقل كنند و نجات يابند. دركردستان نيزبچه ها زبان خاصي ابداع كرده بودند به اين صورت كه به اول هركلمه لفظ "لحور" وصل كرده و سخن مي گفتند.
مثلاً وقتي مي خواستند بگويند از گردان به اين جا مي آيند مي گفتند " الحور گلحور بلحور ايلحور جلحور ملحور" وبه اين صورت حرف مي زدند.
بچه هاي مخابرات نيز زبان خاصي داشتند. حرف اول همۀ كلمات غيرازحرف "س" را بر مي داشتند و به جاي آن حرف "ق" را مي گذاشتند و در وسط از" با " استفاده مي كردند و در انتها حرف اول كلمه را كه حذف شده بود به "يدي" اضافه مي كردند. مثلاً "چطوري" مي شد "سيطوري با چيدي" يا "سلام" مي شد "قلام با سيدي !"
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir