محمدحسن قدوسي

نوع اصطلاح :
عنوان :
محمدحسن قدوسي
نام : محمدحسن
نام خانوادگی : قدوسي
نام پدر : علي
شماره شناسنامه : 72
نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحميلى
شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه
بنیاد استان : اداره كل شمال شرق(استان تهران)
بنیاد شهر : منطقه 5

زندگینامه شهید:
شهيد محمد حسن قدوسي در سال 1336 در قم متولد شد . پدر وي شهيد ايت الله قدوسي از مدرسين و استادان حوزه علميه قم بود . حسن داراي نبوغ و استعداد فراواني بود وي دورس ابتدايي و متوسط را در قم گذراند و از اواسط دوره متوسطه با زمينه خانوادگي كه داشت و تحولات فكري كه در وي به وجود آمد در جريان مبارزات ، پخش اعلاميه ها و مطالعات اسلامي مي كرد و در اين مدت تحولات فكر مختلفي را گذراند و با اينكه خانواده وي از لحاظ مادي نيازي نداشتند ولي مدتي به كارگري و كار ساختماني پرداخت . و با همه اينها فعاليتهاي سياسي خود را نيز ادامه داد .
بعد از اتمام تحصيل به مشهد عزيمت نمود در دانشگاه وي شروع به همكاري با گروهكهاي مسلمان و مبارز دانشگاه نمود و هر چه بيشتر در متن مبارزه قرار مي گرفت و در همين حال مطالعات اسلامي خود را با علاقه اي بسيار دنبال مي نمود . او علاقه اي بسيار به جامعه شناسي اسلامي داشت و مطالعات و تفكرات بسياري در اين زمينه نمود . وي در جريان مبارزات خود يك بار بازداشت شد . در 17 شهريور در مشهد در يك درگيري مسلحانه به شدت مجروح شد و براي اينكه به دست ساواك نيفتد از يك بيمارستان به بيمارستان ديگر منتقل مي شود بعد از بهبودي نسبي با اينكه يك دستش از كار افتاده بود و نياز به معالجه و استراحت داشت از معالجه خودداري نمود و همچنان در مبارزات با رژيم شاه شركت كرد .
بعد از پيروزي انقلاب ابتدا در كميته هاي تهران به كار پرداخت . و سپس به مشهد رفت و در آنجا در دانشگاه و بيرون آن مشغول فعاليت بود . وي با عده اي از دوستانش انجمن اسلامي دانشگاه مشهد را بنيان گذاشت و در آن به فعاليتهاي اسلامي مي پرداخت .
يك بار كه وي براي ديدار با امام به همراه دوستانش به تهران آمده بود به پدرش شهيد آيت الله قدوسي گفته بود : من در جبهه ها احساس كردم كه زماني كه دشمن حمله مي كند و ما در محاصره خمپاره هاي دشمن قرار مي گيرم و آنقدر خمپاره به طرف ما شليك مي كنند كه گويي از آسمان خمپاره مي بارد . آنوقت است كه معلوم مي شود چه كسي خداپرست است و موحد واقعي كيست : بعد از آن دوباره به جبهه باز مي گردد . و در روز 28 صفر بعد از يك پيروزي ارتش اسلام وي و يارانش شروع به پيشروي مي كنند و بعد از ساعتها پيشروي و پياده روي در محاصره قواي ارتش بعث عراق قرار مي گيرند و در يك مقاومت دليرانه حماسه خون و ايمان را به نمايش مي گذارند و تا آخرين نفر به شهادت مي رسند .
منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir