دنيا

نوع اصطلاح :
عنوان :
دنيا
محل توشه برچيدن و امتحان . مسافرخانه موقتي . دارامتحان. آزمايشگاهي كه خداوند همه را آزمايش مي كند . سرايي كه ما در آن چند روزي بيش نيستيم . دينا ، پراز رنگها ئ نيرنگها و دلبستگيهاي پوچ است. درياي خطرناكي كه انسان زود در آن غرق مي شود. جاي قرار و سكونت نيست بلكه مانند كوچه و خياباني است كه بايد از آن گذشت.
كاروانسرايي كه انسانها مي آيند در آن و چند روزي منزل مي كنند و بعد راهي كاروانسراي ديگري مي شوندو تنها چيزي كه باقي مي گذارند رد پاي خود است و پس از چندي همه چيز تمام مي شود. اين چنين است و هركس را به نحوي به خود مشغول مي دارد و آرزوها و آمال را به كاهي نمي پندارد. جاي عبور، نه شهرستان سرور. رباطي بي اقامت و بساطي بي استقامت است و زخم نيشش بي مرهم. هركس طالب آن باشد ذليل است و پلي نه براي ماندن كه بري گذشتن . عجوزه اي كه هراز گاهي خود را براي كسي آرايش كرده و سرابي بيش نيست. دنيا، چون آب درياست كه هرچه از آن بيشتر بياشامي بيشتر تشنه مي شوي تا آخر انسان را به هلاكت مي رساند. آمادگاه مسابقه مومن است.
محل تجارت . اتوبوسي كه هركس در يك ايستگاه پياده مي شود. ظلمتكده. آزمايشگاه و مزرعه براي كشت و كار. مانند سايه اي است كه بعد از دقايق يا ساعاتي محو مي گردد. مانند غنچه اي كه براي هيچ كس گل نمي شود ؛ يعني هيچ كس در اين دنيا به تمام آرزوهاي خود نخواهد رسيد. محل آزمايش و عرصه امتحان براي جهان ابدي. داراي فناپذير كه هيچ كس در آن باقي و برقرار نخواهد ماند جز ذات مقدس احديت . سرايي ناپايدار كا ساكنانش از يك در مي آيند و از در ديگر مي روند؛ و كسي موفق است كه با توشه آخرت بيرون رود.زرق و برق شيطان است و هرلحظه انسان را به طرف جهنم سوق مي دهد .
آزمونكده اي بيش نيست؛ آزمونكده اي موقت كه در آن ايمانها در زير امواج متصل اضداد ، امتحان و صابران گلچين مي شوند.آري ، توقفگاه كه بايد در آن پاك شد، عقيده يافت، جهاد كرد، مستقيم ماند و با ايمان رفت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir