اولين فرمانده قرارگاه حمزه سيد الشهدا(ع)

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين فرمانده قرارگاه حمزه سيد الشهدا(ع)
اولين فرمانده قرار گاه حمزه سيد الشهدا(ع) شهيد محمد بروجردي بود.وي در سال 1333 در يكي از روستاهاي اطراف بروجرد به دنيا آمد. از هفت سالگي به همراه خانواده ساكن تهران شد، در سال 1356 با هدف ضربه زدن به رژيم پهلوي گروه توحيدي صف را تشكيل داد. او در همان سال راهي نجف گرديد و از طرف حضرت امام خميني (ره) مأمور آگاه كردن مردم از جنايات رژيم شد ودر اين سنگر به ايفاي وظيفه پرداخت.گروه صف به فرماندهي محمد بروجردي به هنگام ورود حضرت امام خميني (ره) به ميهن روزهاي پس از آن مسئوليت حفاظت از جان امام را بر عهده گرفت. با عزيمت امام به قم، بروجردي مسئول زندان اوين شد. شهيد بروجردي نقش مهمي در تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي داشت و خود از فرماندهان اوليه آن به شمار مي رفت. وي در سال 1358 براي فرونشاندن آشوب ضد انقلاب در كردستان راهي اين منطقه گرديد و با اقامت چهارساله خود در آن ديار وضعيت اين منطقه را سروسامان داد تا جايي كه به مسيح كردستان شهرت يافت.شهيد بروجردي در سال 1361 به عنوان فرمانده سپاه در غرب كشور قرارگاه حمزه سيد الشهدا(ع) را تشكيل داد و عمليات مختلف نظامي را از آن مكان هدايت نمود. سرانجام اين پاسدار غيور و فداكار طي يكي از مأموريت هاي نظامي در نزديكي شهرستان نقده بر اثر برخورد خودرو حامل ايشان با مين در 29 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد. پيكر پاك او پس از تشييع با شكوهي در بهشت زهرا (س) به خاك سپرده شد.
منبع : اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir