اولين فيلم كمدي جنگي سينماي ايران

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين فيلم كمدي جنگي سينماي ايران
فيلم«ليلي با من است» ، اولين فيلم كمدي جنگي سينماي ايران بود. كمال تبريزي كارگردان اين فيلم بود و رضا مقصودي نويسنده و مجتبي رحيمي فيلم بردار آن بود. موسيقي فيلم توسط بهنام ابطحي اجرا شد و پرويز پرستويي، محمود عزيزي،شهره لرستاني، مهدي فقيه و رحمان مقدم بازيگران فيلم بودند اين فيلم در سال 1375 به روي پرده سينما رفت.
تبريزي با ساخت اين فيلم خطر بزرگي را پذيرا شد، و بسياري باديدن آن در جشنواره چهاردهم فيلم فجر گمان كردند خواب مي بينند! مگر مي توان با چشم ديد كه بسيجي ريا كند؟ مگر مي شود بسيجي بترسد و از خدا بخواهد او را سالم به شهر و خانه اش برگرداند؟اصلاً مگر مي شود يك فيلم بردار بزدل كه از صداي نارنجك و گلوله مي ترسد خودش را به حال يك بسيجي مخلص جا بزند؟
به هر حال تبريزي دست به كار شده بود و براي اولين بار حالت رسمي و خشك جبهه را شكسته بود، همان چيزي كه بسياري از جبهه رفته ها به آن اشاره مي كردند. فضاي منطقه جنگي بر خلاف آنچه بسياري از فيلم هاي سينمايي ايران نشان مي داد،فضايي واقعي و متنوع بود،جنگ توانسته بود به روابط اجتماعي تاثير بگذارد. سهم خنده و شوخي به اندازه سهمي بود كه جديت و گاه اندوه داشت.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir