جامع دمشق

نوع اصطلاح :
عنوان :
جامع دمشق
مسجد جامع اموي که در دمشق قرار دارد.اين مسجد با عظمت و شگفت، از عظيمترين مساجد ممالک اسلامي به حساب مي‏آيد و بناي آن (که قبلا کليسا بوده) به ‏دورانهاي بسيار قديم و پيش از اسلام بر مي‏گردد[1] در داخل مسجد، منبري قرار دارد که‏ مي‏گويند: منبري که امام سجاد «ع‏» در دربار شام بر فراز آن رفت و در مجلس يزيد خطبه‏ خواند، در محل آن بوده است.در قسمت ديگري از داخل مسجد، گنبد کوچکي روي‏چهار ستون قرار دارد که به‏ «مقام زين العابدين‏» معروف است و گفته مي‏شود حضرت در آنجا استراحت مي‏کرده است.در کنار منبر ياد شده در قسمت ‏شرقي مسجد، «مقام راس‏الحسين‏» قرار گرفته و زيارتگاه شيعيان است[2] .


پی نوشتها:
[1] درباره اين مسجد و شگفتيها و تاريخ بنا و ويژگيهايش ر.ک: لغت نامه دهخدا، واژه‏ «جامع دمشق‏»، نيز «الجامع الاموي به دمشق‏»، ابن جبير، عمري و يغمي.
[2] شام، سرزمين خاطره‏ها، پيشوايي، ص 63.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir