دارالاماره

نوع اصطلاح :
عنوان :
دارالاماره
مقر استاندار و فرماندار، خانه امير، حاکم نشين، ارگ، ارگ حکومتي.در شهرهايي که‏امير و حاکم آنجا حضور داشت، اغلب کنار مسجد جامع شهر، مقر امارت و قصر حکومتي ساخته مي‏شد، تا براي اقامه نماز جمعه و ايراد خطبه، فاصله‏اي نباشد.در کوفه‏ محل استقرار ابن زياد را دار الاماره مي‏گفتند و مجالس عمومي را در مسجد جامع برگزار مي‏کردند.اسراي اهل بيت را در کوفه وارد آن مجلس عمومي ساختند و آن گفتگوها ميان‏ ابن زياد و عترت طاهره پيش آمد.در همين قصر که نامش‏ «طمار» بوده، مسلم بن عقيل‏ و هاني را به دستور ابن زياد شهيد کردند.
ساختمان دار الاماره کوفه، بعنوان قديمي‏ترين بناي دولتي در اسلام، به دست ‏سعد بن‏ابي وقاص انجام گرفت. «آثار کوفه قديم، از جمله دار الاماره از بين رفته و تنها بقايايي از مسجد جامع وجود دارد.اداره آثار باستاني عراق، با تلاشهاي زياد، پايه‏هاي آن را با حفاريها پيدا کرد. علايم نشان مي‏دهد که دار الاماره، چهار ديوار به طول 170 متر داشته که‏ ارتفاع متوسط آن 14 متر بوده و هر ديوار از ضلع خارجي به 6 برج نيم‏ دايره متصل بوده وفاصله هر برج با ديگري 24 / 60 متر و ارتفاع آنها حدود 20 متر بوده است.بناي محکم ‏قصر و نوع مهندسي آن، دار الاماره را از هجوم خارجي مصون مي‏داشته است.کنار برخي‏ درهاي اصلي آن نيز اتاقهايي بعنوان زندان و مطبخ بوده است.»[1] .


پی نوشتها:
[1] حياة الامام الحسين بن علي، ج 2، ص 357 (پاورقي).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir