زباله

نوع اصطلاح :
عنوان :
زباله
زباله نام يکي از منزلگاههاي مسير مکه به کوفه که امام حسين (ع) در آنجا فرود آمد. «زباله» به معناي محلي است که آب را در خود نگه مي‏دارد، محل پر آب.روستايي آباد و مسکوني بوده که طوايفي از بني اسد در آنجا مي‏زيستند.در همين منزلگاه بود که امام، خبر شهادت‏ «عبدالله بن يقطر» را شنيد.او فرستاده سيد الشهدا «ع‏» به سوي کوفيان و حضرت ‏مسلم بود که همزمان با شهادت مسلم و هاني، شهيد شد.در آن محل قلعه و مسجدي‏ مربوط به بني اسد بود.محل به نام زباله بنت مسعر شهرت يافته است.[1] در همانجا نيز، خبر شهادت قيس بن مسهر (پيک اعزامي خود به کوفه) را شنيد.آنگاه اوضاع کوفه را براي ‏همراهان تشريح کرد و از بي وفايي و سست عهدي کوفيان گفت، سپس بيعت‏ خويش را از همراهان برداشت و فرمود: هر کس مي‏خواهد، برگردد، پيروانمان ما را خوار ساختند.
به گفته برخي مورخان جمعي از آن لحظه به بعد از چپ و راست متفرق شدند.صبح فردا به يارانش فرمود تا آب همراه بردارند و راه را به سوي کوفه ادامه دهند.


پی نوشتها:
[1] مقتل الحسين، مقرم، ص 213، الحسين في طريقه الي الشهادة، ص 87.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir