صحن اباعبدالله

نوع اصطلاح :
عنوان :
صحن اباعبدالله
بارگاه مقدس سيد الشهدا «ع‏».در روايات، فضيلت و برکات و آثار فراواني براي حرم اباعبدالله الحسين‏ «ع‏» و نماز خواندن و اعتکاف و دفن و... در آن ذکر شده است.محدوده‏ حرم امام حسين‏ «ع‏» در روايات، از يک فرسخ تا پنج فرسخ هم بيان شده است.از امام ‏صادق‏ «ع‏» روايت است: «حريم قبر الحسين‏ «ع‏» خمس فراسخ من اربعة جوانب القبر».[1] همچنين از آن حضرت روايت است: «حرم الحسين الذي اشتراه: اربعة اميال في اربعة ‏اميال فهو حلال لولده و مواليه و حرام علي غيرهم ممن خالفهم و فيه البرکة‏».[2] حرم حسين که وي خريد، چهار ميل در چهار ميل بود. اين محدوده براي فرزندان و شيعيانش حلال و براي مخالفانش حرام است و در آن برکت است.
مرقد نوراني ابا عبدالله‏ «ع‏» همواره کعبه دلهاي شيفتگان بوده و آرزوي بزرگ محبان آن‏ حضرت، توفيق زيارت آن بوده است.اين جاذبه هرگز کاسته نشده و علي رغم ‏محدوديتهايي که سر راه زيارت حرم آن امام، در طول تاريخ بوده است، دلها در اشتياق آن ‏تپيده است.در سالهاي دفاع مقدس در ايران نيز، يکي از سرمايه‏هاي الهامبخش رزمندگان‏ در جهاد با متجاوزان، رسيدن به کربلا و آزاد ساختن حرم امام حسين‏ «ع‏» از سلطه بعثيها بوده است.


پی نوشتها:
[1] بحار الانوار، ج 98، ص 111، سفينة البحار، ج 2، ص 103، المزار، شيخ مفيد، ص 25.
[2] مجمع البحرين، واژه‏ «حرم‏».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir