طف

نوع اصطلاح :
عنوان :
طف
«طف‏»، سرزميني است از نواحي کوفه در طريق دشت، که قتلگاه حسين بن علي‏ «ع‏» در آن بوده است.سرزمين مزبور، دشتي است نزديک آباداني و در آن چندين چشمه‏ جاري است، از قبيل: صيد، قطقطانه، رهيمه، عين جمل و غيره.موضعي است نزديک‏ کوفه.و هر زمين عربي که مشرف بر زمين آبادان عراق است.»[1] .
«منطقه‏اي نزديک کربلا که از قديم به نام طف معروف بوده است.معناي لغوي آن‏ «سرزمين مرتفع‏» است.طف، مشرف بر عراق بوده است.اين منطقه در اطراف کوفه ونزديک فرات است و در آنجا چشمه‏هايي بوده که محل آب برداشتن نگهبانان پاسگاههاي‏ مرزي در زمان شاپور بوده که پشت ‏خندقهاي حفر شده بودند.»[2] .
در مجموع، به سرزمين کوفه و کربلا و آن مناطق گفته مي‏شود و در ادبيات و آثارشعري عرب و مراثي سيد الشهدا «ع‏» از «سرزمين طف‏» «روز طف‏»، «کشتگان طف‏» و «طفوف‏» بسيار ياد شده است و کنايه از همان کربلاست.در حديث، از قول پيامبرخدا «ص‏» آمده است که فرزندم حسين، غريب و تشنه و تنها در سرزمين طف کشته‏ خواهد شد: «ولدي الحسين يقتل بطف کربلا غريبا وحيدا عطشانا...»[3] .


پی نوشتها:
[1] لغت‏نامه، دهخدا.
[2] موسوعة العتبات المقدسه، ج 8، ص 19.
[3] ناسخ التواريخ، ج 2، ص 185.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir