گودال قتلگاه

نوع اصطلاح :
عنوان :
گودال قتلگاه
محلي که سيد الشهدا «ع‏» در آخرين لحظات مقاومت، از اسب بر زمين افتاد و شمر يا سنان فرود آمد و سر مطهر امام را از پيکر جدا کرد.گويا نسبت به قسمتهاي ديگر ميدان‏ کربلا، پايين‏ترين جا بوده است.قتلگاه، محل به شهادت رسيدن امام شهيدان است که‏ خون مطهرش بر خاک کربلا ريخت.در حال حاضر، بيرون از حرم مطهر آن حضرت، سردابي وجود دارد که محل شهادت او محسوب مي‏شود و سنگ مرمري به بلندي نيم متر از سطح زمين، بصورت قبر، بر روي آن محل قرار دارد.اغلب در آن بسته است و گاهي ‏براي اشخاص معيني باز مي‏کنند تا زيارت کنند. در طبقه سوم هم سطح با ضريح هم پس از عبور از يک دالان باريک به همين قتلگاه مي رسيم که ضريحي کوچک و چسبيده به ديوار دارد.
«در فکرم آن گودالم که خون تو را مکيده است.هيچ گودالي چنين رفيع نديده بودم. در حضيض هم مي‏توان عزيز بود، از گودال بپرس‏».[1] .


پی نوشتها:
[1] خط خون، موسوي گرمارودي، ص 140.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir