نينوا

نوع اصطلاح :
عنوان :
نينوا
شهادتگاه امام حسين‏ «ع‏».نام منطقه‏اي در کوفه و شرق دجله و شرق کربلا، از روستاهاي منطقه طف. «نينوا يک سري تپه‏هاي باستاني است که کشيده شده و تا مصب‏ نهر علقمه امتداد مي‏يابد.قريه‏ «يونس بن متي‏» است و آن حضرت از ميان مردم اين منطقه‏ بيرون آمده است[1] نينوا امروز به‏ «باب طويرج‏» معروف است که در شرق کربلا قرار گرفته‏ است.»[2] «ناحيه‏اي در سواد کوفه که کربلا از آن ناحيه است.نام قصبه موصل و نام شهري ‏که يونس عليه السلام به آنجا جهت دعوت کردن مردم آن شهر رفته بود.»[3] وقتي حسين بن‏ علي‏ «ع‏» به اين منطقه رسيد به سواري برخورد که نامه ابن زياد را براي حر آورده بود. مضمون نامه اين بود: حسين را محاصره کن و در سرزمين بي‏آب و علفي فرود آر.کمي‏ پيشتر رفتند تا به زمين کربلا رسيدند و فرود آمدند.[4] .
همچنانکه در واژه «ني» اشاره شد، در ادبيات عاشورا، نسبت به ني و نينوا نيز تعابير عاطفي و عرفاني فراواني ساخته و به‏کار برده‏اند و صحراي کربلا را پر از نواي حقجويي و حقگويي دانسته‏اند.

از آن آتش که نمرود زمان در جان ابراهيميان افکند
به دشت‏ «نينوا»، ناي حقيقت از «نوا» افتاد

ولي... مرغ شباهنگ حقيقت،
از نواي ناله‏ «حق، حق‏» نمي‏افتد.[5] .

قداست محتوايي ني تا آنجا پيش مي رود که در ديد شاعرانه، به صورت بوريا و حصيري درمي آيد که لياقت در بر گرفتن جسم مطهر اباعبدالله عليه السلام را پيدا مي کند و اين مضمون در فرهنگ ادبي راه مي يابد.


پی نوشتها:
[1] آثار البلاد و اخبار العباد، قزويني، ص 55 (چاپ امير کبير).
[2] الحسين في طريقه الي الشهاده، ص 136.
[3] لغت‏نامه، دهخدا.
[4] مقتل الحسين، مقرم، ص 227.
[5] قبله اين قبيله، ص 73.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir