طفل شش‏ ماهه

عنوان :
طفل شش‏ ماهه
يکي از فرزندان امام حسين‏ «ع‏» که شير خوار بود و از تشنگي، روز عاشورا بي تاب‏شده بود.امام، خطاب به دشمن فرمود: از ياران و فرزندانم، کسي جز اين کودک نمانده ‏است.نمي‏بينيد که چگونه از تشنگي بي تاب است؟در «نفس المهموم‏» آمده است که ‏فرمود: «ان لم ترحموني فارحموا هذا الطفل‏» در حال گفتگو بود که تيري از کمان حرمله ‏آمد و گوش تا گوش حلقوم علي اصغر را دريد.امام حسين‏ «ع‏» خون گلوي او را گرفت و به آسمان پاشيد.[1] در کتابهاي مقتل، هم از «علي اصغر» ياد شده، هم از طفل رضيع (کودک ‏شيرخوار) و در اينکه دو کودک بوده يا هر دو يکي است، اختلاف است.
در زيارت ناحيه مقدسه، درباره اين کودک شهيد، آمده است: «السلام علي عبدالله بن‏ الحسين، الطفل الرضيع، المرمي الصريع، المشحط دما، المصعد دمه في السماء، المذبوح‏ بالسهم في حجر ابيه، لعن الله راميه حرملة بن کاهل الاسدي‏».[2] و در يکي از زيارتنامه‏هاي ‏عاشورا آمده است: «و علي ولدک علي الاصغر الذي فجعت به‏» از اين کودک، با عنوانهاي ‏شيرخواره، ششماهه، باب الحوايج، طفل رضيع و... ياد مي‏شود و قنداقه و گهواره از مفاهيمي است که در ارتباط با او آورده مي‏شود.

طفل ششماهه تبسم نکند، پس چه کند
آنکه بر مرگ زند خنده، علي اصغر توست

«علي اصغر، يعني درخشانترين چهره کربلا، بزرگترين سند مظلوميت و معتبرترين‏ زاويه شهادت... چشم تاريخ، هيچ وزنه‏اي را در تاريخ شهادت، به چنين سنگيني نديده ‏است.»[3] علي اصغر را «باب الحوائج‏» مي‏دانند، گر چه طفل رضيع و کودک کوچک است، اما مقامش نزد خدا والاست.

در گلخانه ي شهادت را
مي‏گشايد کليد کوچک ما

پی نوشتها :
[1] معالي السبطين، ج 1، ص 423.
[2] بحار الانوار، ج 45، ص 66.
[3] اولين دانشگاه و آخرين پيامبر، شهيد پاک نژاد، ج 2، ص 42.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir