گل باغ حسن

عنوان :
گل باغ حسن
نوجوان شهيد عاشورا در رکاب سيد الشهدا «ع‏»، فرزند گرامي امام حسن مجتبي‏ «ع‏». وي صاحب همان سخن معروف‏ «احلي من العسل‏» در شب عاشوراست که مرگ را شيرين‏تر از عسل مي‏دانست.روز عاشورا سن او به بلوغ نرسيده بود.براي ميدان رفتن از امام خويش اجازه خواست.ابا عبدالله‏ «ع‏» چون نگاه به او افکند، وي را به آغوش کشيد و گريست، آنگاه اجازه داد.[1] قاسم، خوش سيما بود.سوار بر اسب شد و عازم ميدان گشت.
رجزي که مي‏خواند، در معرفي خود و مظلوميت ‏حسين‏ «ع‏» بود:

ان تنکروني فانا ابن الحسن
سبط النبي المصطفي و المؤتمن

هذا حسين کالاسير المرتهن
بين اناس لا سقوا صوب المزن

در جنگي دلاورانه به شهادت رسيد.هنگامي که بر زمين مي‏افتاد، عمويش اباعبدالله‏ «ع‏» خود را به بالين او رساند ولي او در حال جان دادن بود.پيکر او را آورد و کنار شهداي اهل بيت قرار داد.[2] در زيارت ناحيه مقدسه که از زبان امام زمان‏ «ع‏» است، نام او همراه با سلام حضرت مهدي بر او بيان شده و اشاره به کيفيت رفتن سيد الشهدا «ع‏» به‏بالين او و نفرين قاتلان قاسم و دشواري اين لحظه که او عمو را به فريادرسي بخواند و او نتواند ياري اش کند اشاره شده است: «السلام علي القاسم بن الحسن بن علي، المضروب‏هامته المسلوب لامته، حين نادي الحسين عمه فجلي عليه عمه کالصقر و هو يفحص برجليه ‏التراب، و الحسين يقول: بعدا لقوم قتلوک و من خصمهم يوم القيامة جدک و ابوک، ثم قال:
عز و الله علي عمک ان تدعوه فلا يجيبک، او ان يجيبک و انت قتيل جديل فلا ينفعک، هذاو الله يوم کثر واتره و قل ناصره.»[3] برادر ديگر حضرت قاسم، به نام ابو بکر بن حسن نيز که ‏هر دو از يک مادر بودند، در کربلا به شهادت رسيد.

پی نوشتها :
[1] مقتل الحسين، مقرم، ص 331.
[2] بحار الانوار، ج 45، ص 34.
[3] همان، ص 67.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir