السقاء

عنوان :
السقاء
در روزهايي که اهل کوفه آب را بر روي اهل بيت امام حسين عليه‏السلام بستند، قمر بني‏هاشم عليه‏السلام براي آنها آب آورد.
لقب مزبور در کتب انساب و مقاتل بسيار ديده شده است. بنگريد به «عمدة الطالب» و «مزار» و «سرائر» ابن‏ادريس و «تاريخ خميس» و «نور الابصار» شبلنجي و «کبريت احمر».
در کتب تاريخ، 17 منصب براي حضرت اباالفضل العباس عليه‏السلام نوشته‏اند که مهمتر از همه منصب سقايت است، زيرا در طريق انجام اين وظيفه حداکثر خدمت و بروز حسن نيت را به امام عصر خويش نشان داده است. آن حضرت، از دوم محرم تا شب عاشورا چهار بار آب به خيام حرم برد. هر کسي حاجتي داشت يا آب مي‏خواست، به قمر بني‏هاشم عليه‏السلام مراجعه مي‏کرد. تا عباس بن علي عليهماالسلام زنده بود، لشکر بني‏اميه جرأت تعرض به خيام حرم را نداشتند، و لذا امام حسين عليه‏السلام بالاي سر او فرمود: «الآن انکسر ظهري و قلت حيلتي» و افزود چشمهايي که ديشب از بيم تو به خواب نمي‏رفتند امشب به خواب مي‏روند و چشمهايي که به اتکاي وجود تو خوش مي‏خفتند امشب مضطرب و بي‏خواب خواهند شد. اگر کسي بخواهد به سيدنا و سيد الکونين حضرت اباعبدالله الحسين عليه‏السلام توسل و تقرب جويد بابش مولانا «باب الحوائج» آقا ابوالفضل العباس عليه‏السلام است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir