جعفر بن علي بن ابيطالب

عنوان :
جعفر بن علي بن ابيطالب
فرزند اميرالمؤمنين عليه‏السلام و کوچکترين برادر حضرت ابوالفضل عليه‏السلام و کنيه‏اش «ابي‏عبدالله» بود! که در کربلا به شهادت رسيد. هنگام شهادت 19 سال داشت. قاتلش، هاني بن ثبيت حضرمي، يا خولي بن يزيد بود.
مادر او ام‏البنين عليه‏السلام بود. و همچون برادرش فرزندي از خود بر جاي نگذاشت. «در النظيم» مي‏نويسد: اميرالمؤمنين عليه‏السلام نام اين پسر را به پاس دوستي و علاقه‏اي که به برادرش جعفر طيار داشت جعفر ناميد. جعفر بن علي ابيطالب عليهماالسلام پس از عبدالله اجازه‏ي نبرد گرفت و به ميدان رفت.با آن که 19 سال بيش نداشت ابراز شجاعت کرد و پس از تلفات بسياري که بر دشمن وارد ساخت، شهيد شد. براساس حديثي که «نصر بن مزاحم» از امام باقر عليه‏السلام نقل کرده، قتل او بدست خولي اصبحي - لعنة الله عليه - صورت گرفته است. رجز آن بزرگوار در روز عاشورا چنين است:

اني انا جعفر ذوالمعالي
ابن علي الخير ذي النوال

حسبي بعمي شرفا و خالي
در زيارت ناحيه مقدسه از آن بزرگوار بدين گونه ياد شده است:

«السلام علي جعفر بن اميرالمؤمنين الصابر بنفسه محتسبا و النائي عن الاوطان مغتر بالمستسلم المنزال المشکور بالرجال لعن الله قاتله هاني بن ثبيت الحضرمي».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir