عبدالله بن جعفر طيار

عنوان :
عبدالله بن جعفر طيار
همسر زينب کبرا عليهاالسلام و داماد علي عليه‏السلام و پسر جعفر طيار بود. او نخستين نوزاد مسلمانان در حبشه بود. در ايامي که پدرش جعفر بن ابيطالب به حبشه هجرت کرده بود، در آن کشور به دنيا آمد. مادرش «اسماء بنت عميس» بود. اسماء، پس از شهادت جعفر طيار در جنگ موته، به همسري ابوبکر، سپس علي بن ابيطالب در آمد. عبدالله بن جعفر، مورد عنايت خاص پيامبر اکرم بود، بويژه که پدرش سردار بزرگ شهيد جبهه‏ي اسلام به شمار مي‏آمد. همچنين مورد علاقه‏ي اميرالمؤمنين بود ارادتي شايان به امام حسن و امام حسين عليه‏السلام داشت. مردي سخاوتمند و اهل جود و بخشش بود. عبدالله جعفر، از جمله کساني بود که به سيدالشهداء نامه نوشت و از او خواست که از سفر به عراق منصرف شود. گرچه خود در کربلا حضور نداشت، اما دو پسرش عون و محمد را همراه مادرشان حضرت زينب عليهاالسلام به کربلا فرستاد و اين دو فرزند، در رکاب سالار شهيدان در روز عاشورا به شهادت رسيدند. او از اينکه نتوانسته بود در واقعه‏ي کربلا شرکت کند تأسف مي‏خورد. پس از واقعه‏ي عاشورا و شهادت حسين بن علي عليه‏السلام در مدينه به سوگ نشست و مردم براي تسليت گويي نزد او مي‏آمدند. در سن 90 سالگي، در سال 80 هجري در مدينه درگذشت و در بقيع به خاک سپرده شد. برخي هم درگذشت او را در شام و قبر آن جناب را در «باب الصغير» دمشق، کنار قبر بلال مي‏دانند.
مقتل خوارزمي، ابوالفرج و ناسخ او را يکي از شهداي کربلا به حساب آورده‏اند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir