عبدالله بن علي بن ابي‏طالب

عنوان :
عبدالله بن علي بن ابي‏طالب
عبدالله، که کنيه‏اش «ابومحمد» بود، در سال 36 هجري به دنيا آمد. پنجمين پسر حضرت امام علي عليه‏السلام و دومين پسر ام‏البنين است. او کوچکتر از حضرت عباس عليه‏السلام بود و فرزندي نداشت. و در زمان شهادت بيست و پنج سال داشت. و به دست «هاني بن ثبيت» به شهادت رسيد. نامش در زيارت ناحيه مقدسه و رجبيه آمده است.
بعضي از مقاتل اين‏گونه نقل کرده‏اند که از فرزندان حضرت علي عليه‏السلام دو نفر به نامهاي «عبدالله اکبر» و «عبدالله اصغر» در کربلا به شهادت رسيده‏اند.
عبدالله اصغر کنيه‏اش ابوبکر و فرزند ليلي بنت مسعود بن خالد بود. و عبدالله اکبر که کنيه‏اش ابومحمد و فرزند ام‏البنين و برادر حضرت عباس عليه‏السلام، بود. البته برخي از کتابها، عبدالله اصغر را همان محمد اصغر مي‏دانند.
عبدالله اکبر در هنگام نبرد اين رجزها را مي‏خواند:

انا ابن‏ذي النجدة و الافضال
ذاک علي الخير ذوالفعال‏

سيف رسول الله ذوالنکال
في کل قوم (يوم) ظاهر الاهوال‏

«من پسر مرد دلاور و بخشنده‏ام - آن مرد علي نيکوکار است.
که شمشير پيامبر عليه‏السلام بود و کيفر دهنده‏اي که - آثار ترس از او، در هر جماعتي آشکار است».
نام گرامي اين شهيد در زيارت ناحيه‏ي مقدسه و زيارت رجبيه چنين آمده است.
السلام علي عبدالله بن اميرالمؤمنين مبلي البلاء و المنادي بالولاء في عرصة کربلاء المضروب مقبلا و مدبرا لعن الله قاتله هاني بن ثبيت الحضرمي.
به هنگام شهادت، فرزندي از او باقي نماند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir