قمر بني‏ هاشم‏

عنوان :
قمر بني‏ هاشم‏
از القاب حضرت عباس بن علي عليه‏السلام. اين لقب را امام حسن عليه‏السلام هم به عباس مي‏گفت. از جمله هنگام عزيمت از مدينه به سوي مکه پس از امتناع از بيعت کردن، وقتي همه‏ي خاندان عصمت سوار بر محمل شدند، امام ندا داد: «اين اخي؟ اين کبش کتيبتي، اين قمر بني‏هاشم؟» عباس هم پاسخش داد: «لبيک، لبيک يا سيدي!» اين لقب را به خاطر زيبايي چهره‏ي دل آراي اباالفضل عليه‏السلام به او داده بودند.
نوشته‏اند: «و کان العباس رجلا و سيما جميلا يرکب الفرس و رجلاه يخطان في الارض و کان يقال له قمر بني‏هاشم و کان لواء الحسين عليه‏السلام معه».
يعني: حضرت عباس عليه‏السلام مردي خوش سيما، خوش صورت و خوش قيافه بود و چون سوار بر اسب مي‏شد، پاهايش از کثرت بلند بودن به زمين مي‏رسيد. به او قمر بني هاشم مي‏گفتند و در روز عاشورا لواي امام حسين عليه‏السلام در دست او بود.
از آنجا که آن حضرت در ميان بني‏هاشم از نظر زيبايي ممتاز بود، آن بزرگوار=
را ماه بني‏هاشم مي‏نامند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir