محمد بن مسلم بن عقيل

عنوان :
محمد بن مسلم بن عقيل
فرزند جناب مسلم بن عقيل عليه‏السلام بود. وي همراه برادرش «ابراهيم» در واقعه کربلا اسير شدند. با کمک «مشکور» پيرمرد زندانيان که هوادار اهل بيت بود، شبانه از زندان گريختند. شب به خانه‏ي زني پناه بردند که شوهرش در سپاه ابن‏زياد بود. وقتي شوهرش «حارث» فهميد، آن دو را کنار رود فرات برد و بي‏رحمانه سر از تنشان جدا کرد و پيکرشان را در فرات افکند و سرهاي آن دو را براي دريافت جايزه، نزد ابن‏زياد برد. در کنار فرات در چهار فرسنگي کربلا شهري است به نام مسيب که نزديک آن آرامگاه آبادي است که گويند قبر مطهر محمد و ابراهيم، پسران مسلم بن عقيل داخل آن است.
او يک سال کوچکتر از برادرش عبدالله بوده و مادرش ام‏ولد (کنيز) مي‏باشد. و بنابر روايتي از حضرت امام محمد باقر عليه‏السلام، لقيظ بن اياس و ابومرهم ازدي، محمد بن مسلم عليه‏السلام را به شهادت رسانيدند.
و بنا به نقل مرحوم محدث قمي، بعد از شهادت عبدالله بن مسلم، آل ابوطالب همگي به لشکر کوفه حمله کردند، حضرت سيدالشهداء عليه‏السلام که چنين ديد به ايشان فرمود: «صبرا علي الموت يا بني‏عمومتي؛ صبور باشيد در مقابل اين مرگ اي عمو زادگانم».
هنوز از ميدان برنگشته بودند که محمد بن مسلم بن عقيل به زمين افتاده و به شهادت رسيد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir