ابو وداک

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو وداک
«جبر بن نوف حمداني» يا «ابووداک» نيز از گزارشگران رويدادهاي اندوهبار کربلا و عاشوراست.
او سخنراني «نعمان بن بشير» فرماندار امويان در کوفه، نامه‏هاي اموي پرستان آن سامان به يزيد، خطبه‏ي شرر بار و آکنده از تهديد «ابن‏زياد» پس از ورود به کوفه، استقرار «مسلم» سفير و نماينده‏ي سالار شايستگان در منزل «هاني»، جريان جاسوسي «معقل»، عيادت «ابن‏زياد» از «هاني» و تصميم «عماره بن عبيد» به کشتن آن عنصر پليد و ناخشنودي و نگراني «هاني»... عيادت «ابن‏زياد» از «شريک بن اعور» در سراي «هاني» و اشاره‏ي او به «مسلم» به منظور کشتن او و خودداري «مسلم» بخاطر ناخشنودي «هاني». احضار «هاني» از سوي «ابن‏زياد» و کتک خوردن و زنداني شدن او و آنگاه يورش بستگان و سران قبيله‏اش به استانداري کوفه براي نجات او و فريب آنان بوسيله‏ي شريح قاضي، را از «نمير بن وعله حمداني» و او نيز از «معلي بن کليب» گزارش مي‏نمايد.
نام کامل او در گزارشش از خطبه‏ي اميرمؤمنان در «نخيله» که پس از يأس از حق پذيري و هدايت گروه خوارج بيان فرمود، آمده است. و چنين دريافت مي‏گردد که او پس از شهادت حسين عليه‏السلام در کوفه بود...
او «ايوب بن مشرح» را به خاطر پي نمودن مرکب «حر»، آن آزاد مرد توبه کار، سخت سرزنش کرد و گفت: تو را مي‏نگرم که خداي را در حالي ديدار خواهي نمود که بار گناه کشتن همه‏ي ياران پيشواي شايستگان را بر دوش داري، آيا نمي‏داني که اگر تو آن يکي را هدف تير خود نمي‏ساختي، و مرکب ديگري را پي نمي‏نمودي، و ديگري را به رگبار تير نمي‏بستي و بر آن موقعيت و ميدان کارزار نمي‏ايستادي و يورشهاي پياپي به ياران حق نمي‏بردي و ياران حق ستيزت را به پيکار با حق طلبان تحريک نمي‏نمودي، و هنگامي که بر تو حمله شد به جاي عقب نشيني از موضع ظالمانه‏ات با لجاجت نمي‏ايستادي و ديگر يارانت نيز همان کار ظالمانه‏ي تو را انجام نمي‏دادند، آيا باز هم امام حسين و يارانش به دست استبداد سياهکار اموي و پاسدار شوم آن، به شهادت مي‏رسيدند؟ روشن است که هرگز! بهوش باشيد که همگي شما در ريخته شدن آن خونهاي پاک شرکت داريد.
«ذهبي» در مورد «ابووداک» مي‏نويسد: او دوست «ابوسعيد خدري» بود و به راستگويي شهرت داشت.
«ابن‏حبان» او را ميان روايتگران درستکار و مورد اعتماد آورده است.
و «ابن‏معين» مي‏گويد: او فردي امين و راستگو بود.
و «نسايي» ضمن شايسته خواندن او، روايت او را در «سنن» آورده و در شرح «معتزلي» نيز از او روايت آمده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir