سهل بن سعد ساعدي

نوع اصطلاح :
عنوان :
سهل بن سعد ساعدي
از راوياني است که در شام حضور داشته و به بعضي از وقايع اسراء اهل بيت عليهم‏السلام اشاره دارد. سهل بن سعد گويد: غرفه‏ي بلندي ديدم که پنج زن در آن بودند. يکي از آنان پيرزن قد خميده‏اي بود، وقتي که برابر سر امام حسين عليه‏السلام قرار گرفت از جا برخاست و سنگي برداشت و به دندانهاي ثناياي حضرت زد. من وقتي که اين منظره را ديدم عرض کردم: بارالها، آن پيرزن را با آن زنهاي همراهش هلاک کن، در کتاب «رياحين الشريعه» (ج 3، ص 158) نقل شده که چون عليا مخدره زينب سلام الله عليها ديد سنگ چهره‏ي مبارک امام حسين عليه‏السلام را مجروح ساخت، با ناله و گريه روي خود خراشيد و دست به دعا و نفرين برداشت و عرض کرد: خدايا، خراب کن قصر اينها را و بسوزان آنها را به آتش دنيا، قبل از آتش آخرت. راوي گويد به خدا قسم در ساعت آن قصر ويران و منهدم گرديد و آتش در آن قصر افتاد و بسوخت.
وي يکي از شيعيان اهل بيت بود که در شام، بيرون دروازه‏ي دمشق، با کاروان اسراي کربلا برخورد کرد و از جشن و پايکوبي مردم به شگفت آمد. با سکينه دختر امام حسين عليه‏السلام سخن گفت و خود را معرفي کرد و درخواست نمود که اگر کاري داشته باشند، انجام دهد. سکينه گفت: به نيزه داري که اين سر را مي‏برد، بگو تا جلوي ما برود و مردم مشغول تماشاي سر شوند و به چهره‏ي حرم رسول الله ننگرند. سهل با پرداخت چهارصد دينار به نيزه‏دار از او خواست که پيشاپيش خاندان پيامبر راه برود. سهل بن سعد ساعدي، از اصحاب پيامبر و ياران علي عليه‏السلام بود، تا سال 88 هجري زيست. هنگام مرگ، 96 ساله يا صد ساله بود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir