مجالد بن سعيد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مجالد بن سعيد
او از روايتگران وقايع عاشوراست. وي جريان «قصر بني‏مقاتل» را از «عامر شعبي» روايت مي‏کند. و روايت ديگري نيز دارد که: پيمان شکني مردم و تنها نهادن «مسلم»، رفتن او به خانه‏ي «طوعه» آن زن آزاده و باايمان، سخنراني شرربار ابن‏زياد و دعوت همگان به جاسوسي به نفع استبداد و يافتن «مسلم»، گزارش بلال بر وجود «مسلم» در خانه‏ي خودشان، و گسيل انبوهي از رجاله‏ها به سرکردگي «محمد بن اشعث» براي پيکار با مسلم را بازمي‏گويد.
از نامبرده در تاريخ طبري هفتاد روايت موجود است که بيشتر آنها را از «شعبي» آورده و «ابومخنف» از او به «محدث» تعبير مي‏کند.
«ذهبي» او را فردي مشهور و صاحب روايت شمرده و برخي نيز او را پيرو مذهب خاندان رسالت عنوان ساخته‏اند. او در سال 143 ه.ق از دنيا رفت.
«ذهبي» به نقل از «بخاري» در بيوگرافي «مجالد» روايتي را در مورد دخت فرزانه‏ي پيامبر آورده است که اين روايت را نامبرده از «شعبي» و او نيز از «ابن‏عباس» روايت مي‏کند و به دليل همين روايت نيز او را شيعه و پيرو مذهب اهل بيت مي‏شمارد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir