هاني بن ثبيت حضرمي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
هاني بن ثبيت حضرمي‏
وي يکي از راويان وقايع عاشوراست. جريان ديدار «ابن‏سعد» با امام حسين عليه‏السلام، ميان دو سپاه پس از فرود در کربلا و پيش از روز عاشورا، از او روايت شده است.
«ابومخنف» اين خبر را بدينگونه از او روايت مي‏کند: حدثني ابوجناب عن هاني... و کان قد شهد قتل الحسين عليه‏السلام.
«ابوجناب»، از «هاني»... که شاهد شهادت حسين عليه‏السلام بوده است، به من اينگونه روايت کرد...
نامبرده در به شهادت رسانيدن «عبدالله بن عمير کلبي» که دومين قرباني از ياران حسين عليه‏السلام بود، نيز شرکت داشت.
و نيز همين عنصر گمراه، قاتل دو تن از فرزندان اميرمؤمنان به نام عبدالله و جعفر، و قاتل نوجوان ديگري از خاندان حسين عليه‏السلام و نيز قاتل عبدالله بن حسن مي‏باشد که مادرش بانو «رباب» دختر بافضيلت «امرء القيس» بود.
يکي از ده نفري بود که پس از شهادت سيدالشهداء، بر پيکر مطهر آن حضرت اسب تاختند. ابوعمرو مي‏گويد: به اين ده نفر نگاه کرديم، همه زنازاده بودند.
وي قاتل جناب عبدالله بن علي ابيطالب عليه‏السلام است. آن ملعون در روز عاشورا اين جوان را که برادر حضرت قمر بني‏هاشم بود به شهادت رساند.
همچنين يکي از قاتلين جناب «جعفر بن علي بن ابيطالب عليه‏السلام است. به قولي وي قاتل جناب «محمد بن ابي‏سعيد بن عقيل» نيز بوده است.
مختار، اين گروه را دستگير کرد و دستور داد همه را به پشت بخوابانند و با ميخهاي آهني دست و پايشان را به زمين کوبيد و دستور داد اسبهايي با نعل آهنين، بر بدنهاي پليد آنان تاختند و آنقدر ادامه دادند تا به هلاکت رسيدند. سپس جسدهاي آنان را با آتش سوزانيد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir