عبدالله بن عباس‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن عباس‏
به قولي او همان «ابن‏عباس» از روايتگران معروف تاريخ عاشوراست.
از جمله کساني بود که پس از تصميم امام حسين عليه‏السلام براي رفتن به کوفه، تلاش مي‏کرد آن حضرت را از اين سفر بازدارد و بي‏وفايي کوفيان را يادآوري مي‏کرد و چون کلماتش در اراده‏ي امام تأثير نگذاشت، به شدت متأثر شد. از کساني بود که پيشاپيش از شهادت سيدالشهداء خبر داشت و روز عاشورا در مدينه بود و با ديدن خواب و تبديل مشکي که داشت به خون، از کشته شدن حسين عليه‏السلام باخبر شد. ابن‏عباس، پسر عموي اميرالمؤمنين و پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم بود و از چهره‏هاي بارز مفسران اسلام محسوب مي‏شد که تفسير را از حضرت علي عليه‏السلام، آموخته بود. مجالس ابن‏عباس، آميخته به بحثهاي قرآني بود. او از بزرگان اسلام بود، اما نسبت به مواضع سياسي او درباره‏ي عثمان و امويان و مسايل حکومت و خلافت، نظرهاي متناقضي ابراز شده است. به لحاظ علمي، به او «حبر امت» مي‏گفتند. او در اواخر عمر نابينا شده بود. در سال 68 هجري، در فتنه پسر زبير، در طائف درگذشت، در حالي که هفتاد سال عمر داشت و محمد حنفيه بر او نماز گزارد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir