تير سه شعبه

عنوان :
تير سه شعبه
تيري زهرآگين که بر قلب امام حسين‏ «ع‏» نشست.در اين باره به اين نقل توجه کنيد: «پس از جنگهاي بسيار که روز عاشورا امام حسين‏ «ع‏» داشت، لختي براي استراحت ‏ايستاد. ناتوان شده بود.سنگي از سوي دشمن آمد و بر پيشاني او خورد که خون از آن‏ جستن کرد.امام خواست که با جامه، خون از چهره پاک کند که تيري سه شعبه و مسموم ‏بر سينه حضرت نشست‏ «اتاه سهم محدد مسموم له ثلاث شعب‏».حضرت تير را از پس‏ سر بيرون آورد و خون از جاي آن فوران زد.خونها را به آسمان پاشيد و بر چهره ماليد تارسول خدا را با چهره‏اي خون‏آلود ديدار کند.»[1] .
در واقع، تيري که روز عاشورا بر سينه امام نشست، روز «سقيفه‏» بر کمان نهاده و رها شد و بسي قلبها را خون کرد و در کربلا نيز خون سيد الشهدا «ع‏» را بر خاک ريخت.اگر آن ‏بناي انحراف نخستين نبود، نيم قرن پس از وفات پيامبر، قلب فرزند پيامبر از سوي امت او هدف قرار نمي‏گرفت.


پی نوشتها:
[1] بحار الانوار، ج 45، ص 52 و 53، مقتل الحسين، مقرم، ص 351.

چکمه
کفش خاصي که نظاميان بر پا مي‏کنند، بويژه در ميدان نبرد.آنچه در اذهان عموم از اين‏کلمه تداعي مي‏شود، «چکمه شمر» است که در آخرين لحظات حيات سيد الشهدا «ع‏» با چکمه بر روي سينه آن حضرت رفت و آنگاه سر مبارکش را از تن جدا کرد.تعبير مقاتل ‏چنين است که: «و جلس علي صدر الحسين و قبض علي لحيته و هم بقتله...»[1] .

پی نوشتها:
[1] بحار الانوار: ج 45، ص 56.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir