خط الموت

عنوان :
خط الموت
اين تعبير، سر فصل خطبه‏اي از سيد الشهداست که آن حضرت در مکه و پيش از خروج به سوي عراق ايراد کرد و نهايت ‏سير کاروان را با اشاره بيان کرد.[1] مضمون آن‏ خطبه، آگاهي و عشق به شهادت و استقبال از مرگ در راه خداست و اينکه مرگ براي ‏جوانمردان زيباست، آنگونه که گردنبند، بر گردن دختري جوان.ايراد اين خطبه، پس ازدريافت گزارشهايي بود مبني بر اين که ماموران يزيد براي ترور و ريختن خونش به مکه‏ اعزام شده‏اند.بخشي از آغاز اين خطبه چنين است:
«خط الموت علي ولد آدم مخط القلادة علي جيد الفتاة و ما اولهني الي اسلافي اشتياق‏ يعقوب الي يوسف و خير لي مصرع انا لاقيه، کاني باوصالي تقطعها عسلان الفلوات بين ‏النواويس و[2] .


پی نوشتها:
[1] کشف الغمه، اربلي، ج 2، ص 241.
[2] بحار الانوار، ج 44، ص 366، مقتل الحسين، مقرم، ص 193.

خلخال
نوعي زينت‏ساقه پا، حلقه‏اي از طلا و نقره و امثال آن که در پاي کنند،[1] پاي برنجن. به ‏نقل فاطمه دختر امام حسين‏ «ع‏»، سپاه عمر سعد پس از شهادت امام، به خيمه‏ها حمله‏ور شدند و به غارت پرداختند، از جمله دو خلخال، از پاهاي او در آوردند و بردند.[2] راوي‏ اين نکته و گفتگوهاي ميان آن غارتگر و دختر امام حسين‏ «ع‏»، خود دختر آن حضرت‏ است.[3] .


پی نوشتها:
[1] لغت نامه، دهخدا.
[2] بحار الانوار، ج 45، ص 83.
[3] امالي صدوق، ص 140.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir