خون گريستن

عنوان :
خون گريستن
به جاي اشک، خون گريستن، تعبيري است که در «زيارت ناحيه مقدسه‏» از زبان ‏حضرت حجت‏ «ع‏» نقل شده که مي‏فرمايد: اگر روزگار مرا به تاخير انداخت و نتوانستم‏ ياريت کنم، صبح و شب بر تو خون مي‏گريم و مي‏نالم و به جاي اشک، خون مي‏گريم:
«... لابکين عليک بدل الدموع دما».[1] از نشانه‏هاي غير طبيعي و خارق العاده‏اي که پس ازشهادت امام حسين‏ «ع‏» در کائنات ديده شد، غير از سرخي شفق و وجود خون تازه زيرسنگها در منطقه شام و فلسطين و... يکي هم بارش خون از آسمان بود.سرخي آسمان را هنگام طلوع و غروب نيز از آن نشانه‏ها دانسته‏اند.روايت امام صادق‏ «ع‏» چنين است:
«بکت السماء علي الحسين اربعين يوما بالدم‏».از ام سليم نيز نقل شده است: «لما قتل‏ الحسين‏ «ع‏» مطرت السماء مطرا کالدم، احمرت منه البيوت و الحيطان‏».[2] چون حسين کشته شد، از آسمان باران مثل خون باريد که خانه ها و ديوارها از آن سرخ شد.


پی نوشتها:
[1] سوگنامه آل محمد، ص 154.
[2] مناقب، ابن شهر آشوب، ج 4، ص 54.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir