درخت‏ سدر

عنوان :
درخت‏ سدر
در دوره هارون الرشيد، اطراف قبر امام حسين‏ «ع‏» خانه‏ها و بناهايي احداث شده بود درخت‏ سدري وجود داشت که هم نشانه‏اي براي زائران و مسافران بود و هم سايه‏باني‏ برايشان. به دستور هارون آن درخت را قطع کردند.اين حادثه پيش از تخريبهايي بود که‏ در عصر متوکل چندين نوبت نسبت به قبر سيد الشهدا «ع‏» انجام گرفت.[1] نيز نقل شده که‏ موسي بن عبد الملک، دستور به قطع آن درخت داد.در حديثي هم از پيامبر نقل شده است ‏که سه بار فرمود: «لعن الله قاطع السدرة‏».[2] خداوند لعنت کند قطع کننده درخت‏ سدر را.تا زمان هارون الرشيد مردم نمي‏دانستند معناي اين حديث چيست و به چه جنايتي اشاره‏ دارد.جرير بن عبد الحميد از مردي از اهل عراق که آمده بود، پرسيد، چه خبر؟ وقتي او خبر تخريب قبر امام و قطع درخت ‏سدر را گفت، جرير دستانش را بلند کرد و گفت: الله‏اکبر!حديثي از پيامبر روايت ‏شده که قطع کننده سدر را لعن نموده است، ولي تا امروز معنايش را نمي‏فهميديم.قصد او تغيير موضع قبر حسين‏ «ع‏» است تا مردم ندانند قبرش‏ کجاست.[3] .


پی نوشتها:
[1] تاريخ الشيعه، محمد حسين المظفري، ص 89.
[2] مناقب، ج 4، ص 64.
[3] همان، 63، بحار الانوار، ج 45، ص 398.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir