سوره فجر

عنوان :
سوره فجر
اين سوره، در روايت امام صادق‏ «ع‏» به سوره امام حسين‏ «ع‏» مشهور است و توصيه‏ شده که در نمازهاي واجب و مستحب، خوانده شود: «اقرؤا سورة الفجر في فرائضکم و نوافلکم، فانها سورة الحسين‏ «ع‏» و ارغبوا فيها».[1] .
و اين نامگذاري، جالب است، «چرا که قيام کربلاي حسين‏ «ع‏»، خود انفجار فجري از ايمان و جهاد بود، در ظلمت‏شب جور و شرک بني اميه، و همچنان که با فجر و آغاز روز، حرکت و حيات مردم شروع مي‏شود، با خون حسين‏ «ع‏» و يارانش در عاشورا، اسلام ‏جاني تازه گرفت و حياتي مجدد يافت.»[2] در ذيل روايتي از امام صادق‏ «ع‏»، علت ‏نامگذاري اين سوره به سوره فجر، اين بيان شده که سيد الشهدا نفس مطمئنه و راضيه و مرضيه است و يارانش نيز اينگونه‏اند: «فهو ذو النفس المطمئنة الراضية المرضية و اصحابه ‏من آل محمد هم الراضون عن الله يوم القيامة و هو راض عنهم‏».[3] .

«و الفجر» که سوگند خداي ازلي است
روشنگر حقي است که با آل علي است

اين سوره به گفته امام صادق‏ «ع‏»
مشهور به سوره‏ «حسين بن علي‏» است[4] .پی نوشتها:
[1] سفينة البحار، ج 2، ص 346، عوالم (امام حسين)، ص 97.
[2] آشنايي با سوره‏ها، جواد محدثي، ص 92.در اين باره مقاله ادبي-تحليلي‏ «سوره فجر، سوره امام حسين‏» را در «روايت انقلاب‏» ص 138 بخوانيد.
[3] عوالم (امام حسين)، ص 98.
[4] جواد محدثی.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir