عبيط

عنوان :
عبيط
در روايات آمده که پس از کشته شدن امام حسين‏ «ع‏» عصر عاشورا، در زمين و آسمان‏نشانه‏هاي شگفتي ديده شد که برخي از آنها تا مدتها باقي بود.يکي از اين علايم و آثار، خون تازه (دم عبيط) بود.در نقلهايي آمده است که پس از کشته شدن امام، در بيت‏المقدس، هر سنگي را که از زمين بر مي‏داشتند، زير آن خون تازه بود و سه روز از آسمان‏ خون باريد.[1] بارش خون از آسمان و رويش خون تازه از زمين و از زير سنگها، گريه‏ آسمان و زمين در سوگ ابا عبدالله‏ «ع‏» به حساب آمده است.در زمينه همين عبيط، از قول‏ ابو سعيد نقل شده است که: «ما رفع حجر من الدنيا الا و تحته دم عبيط و لقد مطرت السماء دما بقي اثره في الثياب مدة حتي تقطعت‏».[2] در مورد خواب ام سلمه نيز آمده است که‏ حضرت رسول را در خواب ديد. حضرت به او فرموده: هر گاه شيشه‏اي که در نزد توست‏ و خاک در آن است، ديدي که خاکش به خون تازه (دم عبيط) رنگين شد، بدان که‏ حسين‏ «ع‏» کشته شده است.[3] .


پی نوشتها:
[1] بحار الانوار، ج 45، ص 204، اثبات الهداة، حر عاملي، ج 5، ص 180، امالي صدوق، ص 142.
[2] احقاق الحق، ج 11، ص 462 و 482.
[3] بحار الانوار، ج 45، ص 231.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir