قيام اهل مدينه

عنوان :
قيام اهل مدينه
واقعه حره، قيام مردم مدينه بر ضد حکومت ‏يزيد بود.پس از شهادت حسين بن‏علي‏ «ع‏»، ظلم و فسق يزيد فراگيرتر و آشکارتر شد و مردم فساد دستگاه حاکم و ظلم‏ عمال او را ديدند و در مدينه، آگاهان از اوضاع، مردم را به زشتکاريهاي حکام آگاه ‏ساختند.والي مدينه در آن زمان، «عثمان بن محمد بن ابي سفيان‏» بود.اهل مدينه عليه او شوريدند و او و مروان و ديگر امويان را از مدينه بيرون کردند و با «عبدالله بن حنظله‏» بيعت کردند.خبر قيام مردم مدينه، با گزارش مروان به گوش يزيد رسيد.وي سپاهي انبوه‏ را تحت فرمان‏ «مسلم به عقبه‏»[1] به مدينه گسيل داشت.[2] مهاجمان در منطقه‏ «حره واقم‏»
فرود آمده، به مدينه تاختند و سه روز به کشتار و غارت پرداخته و به نواميس مسلمانان ‏تجاوز کردند.مردم به حرم پيامبر «ص‏» پناه بردند.لشکريان يزيد، حرمت‏ حرم را نگه‏ نداشتند و با اسبها به داخل حرم آمدند و مردم را قتل عام کردند.کشتگان اين واقعه هزاران ‏نفر بودند.از جمله‏ «عبدالله بن جعفر نيز در اين حادثه شهيد شد.واقعه حره در 28 ذيحجه ‏سال 63 هجري اتفاق افتاد.يزيد، دو ماه نيم پس از اين حادثه مرد.[3] .
اين قيام که به قيام حره، حره واقم، قيام اهل مدينه و... هم معروف است، از پيامدهاي‏حادثه عاشورا محسوب مي‏شود و افشاگريهاي اهل بيت و اقامه عزا در مدينه و انگيزشهاي‏زينب کبري، در بذر پاشي آن مؤثر بوده است.[4] .
«حره‏» به سرزمينهاي پر سنگلاخ که پر از سنگهاي سياه و سوخته باشد گفته مي‏شد. درمناطقي از جمله اطراف مدينه از اين حره‏ها وجود داشت و براي هر کدام نام بخصوصي‏ هم بود، به تناسب کساني که در آن منطقه مي‏زيستند.[5] هم اکنون نيز در مدينه بزرگ، بقاياي اندکي از آنها به چشم مي‏خورد.


پی نوشتها:
[1] مسرف بن عقبه.
[2] مروج الذهب، مسعودي، ج 3، ص 69.
[3] منتهي الآمال، محدث قمي، ج 2، ص 35 (چاپ جاويدان) در حالات امام سجاد «ع‏».
[4] براي تفصيل بيشتر قضيه ر.ک: «واقعه حره در تاريخ‏»، محمد جواد چناراني، تاريخ الاسلام، ذهبي، ج 5، حوادث ‏سال 68 هجري.
[5] دائرة المعارف الاسلامية، ج 7، ص 363.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir