نامه عبدالله جعفر به امام

عنوان :
نامه عبدالله جعفر به امام
«تو را به خدا سوگند، با رسيدن اين نامه، از اين راه برگرد. چه اين که مي‏ترسم خود و خاندانت در اين سفر به شهادت رسيد، اگر امروز تو کشته شوي، زمين را ظلمت فراگيرد، چرا که نشان هدايت تنها تويي و اميد مردم باايمان تنها به توست. پس در رفتن شتاب مکن تا خود در پي نوشته‏ام شرفياب گردم، و السلام».
آنگاه عبدالله نزد امير مکه عمرو بن سعيد رفت و امان نامه‏اي را براي اطمينان خاطر امام عليه‏السلام تهيه کرد. عبدالله بن جعفر و يحيي برادر عمرو از مکه بيرون آمدند و خدمت حضرت رسيدند و در بازگشتن آن بزرگوار اصرار کردند. ولي حضرت در جواب آن دو فرمود: رسول خدا عليه‏السلام را در خواب ديده‏ام، و مرا به کاري امر فرموده است که بايد از پي آن بروم و از هر چه پيش آيد باک ندارم.
عرض کردند، خواب خود را بفرما، فرمود تا اکنون نگفته‏ام و تا زنده‏ام نخواهم گفت.
عبدالله چون تصميم آن حضرت را قطعي ديد، دو فرزندش عون و محمد را گفت، تا با آن حضرت بروند، و جان نثار او باشند.
به نقل سماوي، عبدالله بن جعفر بعد از واقعه کربلا مي‏گفت: شکر خدا را اگر چه از همراهي با امام حسين عليه‏السلام و شهادت در راه او محروم ماندم، ولي دو فرزند عزيزم را همراه او فرستادم تا با سربلندي به شهادت رسيدند.
مطلب قابل توجهي را خوارزمي نقل مي‏کند که دو نوجوان به نامهاي محمد و ابراهيم از فرزندان حضرت جعفر طيار عليه‏السلام از اردوگاه ابن‏زياد فرار مي‏کنند و همان سرنوشتي که براي طفلان مسلم معروف است نقل مي‏کند و احتمالا همان دو طفل مسلم هستند. چون يکي ديگر از همسران مسلم، دختر جعفر طيار عليه‏السلام بوده است. و در آخر مي‏نويسد:
«فهذا و امثاله من الايات التي ظهرت بقتل الحسين عليه‏السلام و يجوز مثل هذا و قد اخبر به الرسول صلي الله عليه و آله و سلم. کراماتي که در هنگام به شهادت رسيدن محمد و ابراهيم ديده شد و کيفيت و تقاص قاتل از نشانه‏هاي حقانيت امام حسين عليه‏السلام بوده و از چنين امامي چنين کراماتي جايز بوده و از داستان اين دو نوجوان حضرت رسول هم خبر داده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir