ام ‏وهب نمري

نوع اصطلاح :
عنوان :
ام ‏وهب نمري
وي دختر «عبد» و همسر عبدالله بن عمير کلبي از طايفه «بني‏عليم» بود. چون شوهرش تصميم گرفت از کوفه به ياري حسين عليه‏السلام بيرون آيد، ام‏وهب نيز اصرار کرد تا او را هم با خود ببرند. شبانه به ياران حسين عليه‏السلام در کربلا پيوستند. روز عاشورا وقتي شوهرش عبدالله بن عمير به ميدان رفت، او نيز چوبي به دست گرفت و به ميدان شتافت ولي امام حسين عليه‏السلام مانع او شد، و فرمود: بر زنان جهاد نيست. اما پس از شهادت شوهرش به بالين او رفت و صورت او را پاک مي‏کرد که شمر، غلامي را سراغ او فرستاد. آن غلام با گرزي بر سر آن زن کوبيد و او را شهيد کرد.
زني ارجمند از قبيله‏ي «نمر بن قاسط» که همسر عبدالله بن عمير کلبي، از قبيله‏ي بني‏عليم بود که همسرش «ام‏وهب» را از تصميم خويش براي پيوستن به حسين عليه‏السلام آگاه کرد و ام‏وهب گفت: «تو به انديشه‏ي درستي رسيده‏اي، خداوند کارهاي تو را رشد دهد. تصميم خود را عملي ساز و مرا هم با خود ببر». عبدالله با همسرش شبانه خارج شد تا به حسين عليه‏السلام رسيد و همراه او قيام کرد. عبدالله بن عمير در جنگ شرکت کرد و دو تن از افراد سپاه عمر سعد را کشت. «ام‏وهب» همسر عبدالله عمودي برداشت و به سوي همسرش رفت و در حالي که مي‏گفت:
«پدر و مادرم فداي تو باد، به نبردت با دشمنان فرزندان پاک محمد صلي الله عليه و آله و سلم ادامه بده» عبدالله به سوي او آمد و او را به طرف زنان راند. ام‏وهب دامن پيراهن او را گرفت و گفت: «تو را رها نمي‏کنم تا همراه تو بميرم.» حسين عليه‏السلام به او خطاب کرد و فرمود: «پاداش خير از اهل بيت من به تو رسيد، بازگرد به سوي زنان و با آنان بنشين که جهاد بر زنان واجب نيست.» پس به سوي زنان بازگشت. بعد از شهادت همسرش به طرف جسد او رفت و در کنار سرش نشست و در حالي که خاک را از آن مي‏زدود گفت: «هنيئا لک الجنة» بهشت بر تو گوارا باد.
شمر بن ذي الجوشن به غلام خويش که رستم نام داشت دستور داد: «با عمود بر سرش بزن» و او با عمود بر سر ام‏وهب زده سرش را شکافت و او در همان مکان جان سپرد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir