رباب

نوع اصطلاح :
عنوان :
رباب
رباب، دختر امرء القيس بن عدي، همسر سيد الشهدا «ع‏» و مادر سکينه و علي‏اصغر (عبدالله). او در سفر کربلا حضور داشت و همراه اسيران به شام رفت، سپس به‏ مدينه بازگشت و مدت يک سال براي سيد الشهدا «ع‏» عزاداري کرد و مرثيه‏هايي هم در سوگ آن حضرت سرود. خواستگاراني از اشراف و بزرگان قريش را رد کرد و حاضر نشد با کسي ازدواج کند.در سوگ ابا عبدالله‏ «ع‏» پيوسته گريان بود و زير سايه نمي رفت، از فرط گريه و اندوه بر شهادت حسين‏ «ع‏» يک سال بعد (در سال 62 هجري) جان باخت.[1] ازجمله سروده‏هاي او در شهادت امام حسين‏ «ع‏» ابياتي است که اينگونه شروع مي‏شود:

ان الذي کان نورا يستضاء به
في کربلاء قتيل غير مدفون

سبط النبي جزاک الله صالحة
عنا و جنبت‏ خسران الموازين... [2] .

حسين بن علي‏ «ع‏» نيز به اين همسر با فضيلت و ادب و دخترش سکينه و خانه‏اي که‏ اين دو را در بر گرفته باشد، محبت داشت و مي فرمود:

لعمرک انني لاحب دارا
تحل بها سکينة و الرباب

احبهما و ابذل جل مالي
و ليس لعاتب عندي عتاب[3] .

به جانت سوگند، خانه اي را که سکينه و رباب در آن است دوست دارم. اين دو را دوست دارم و همه ثروتم را در اين راه مي بخشم و جايي براي ملامت هم نيست.


پی نوشتها :
[1] ادب الطف، شبر، ج 1، ص 63، کامل، ابن اثير، ج 2، ص 579.
[2] اعيان الشيعه، ج 6، ص 499.
[3] همان.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir