سيد حميري

نوع اصطلاح :
عنوان :
سيد حميري
ابوهاشم اسماعيل بن محمد، در عمان به دنيا آمد ولي در بصره زندگي کرد. او هر چه در فضيلت اميرمؤمنان علي عليه‏السلام گفته شده بود به نظم درآورد و در مجلسي که ذکر اهل بيت عليه‏السلام در آن نبود، درنگ نمي‏کرد. وي از برجسته‏ترين شاعران شيعه بود که در عراق مي‏زيست و مورد عنايت خاص ائمه عليهم‏السلام، بخصوص امام صادق عليه‏السلام بود. در مدح اهل بيت و مرثيه‏ي سيدالشهداء عليه‏السلام و شهداي کربلا، اشعار برجسته‏اي سروده است. نامش ابوهاشم، اسماعيل بن محمد الحميري بود. در سال 105 ه. ق به دنيا آمد. خانواده‏اش از محبت اهل بيت دور بودند؛ اما خودش شيفته‏ي آل علي بود و هنر و زبانش را وقف آن دودمان پاک کرد. امام صادق عليه‏السلام به او فرمود: «سمتک امک سيدا، وفقت في ذلک و انت سيد الشعراء؛ و مادرت تو را «سيد» ناميد، در اين باره موفق شدي و تو سالار شاعراني». سيد حميري، علاوه بر چيرگي در شعر و ادب، در علوم قرآني، تفسير، حديث و کلام نيز چهره‏اي بارز بود و نامش در کنار نام عالمان بزرگ مطرح است. اما زبان شعري او در مدح دودمان پيامبر و هجو و رسوا کردن بني‏اميه؛ بسيار نافذ و بران بود. وي در منزل امام صادق عليه‏السلام مرثيه مي‏خواند و حضرت و اهل بيتش مي‏گريستند. سرانجام در «رميله‏ي بغداد»، در سال 173 ه. ق وفات يافت.

امرر علي جدث الحسين
و قل لأعظمه الزکية

يا اعظما لازلت من
و طفاء ساکبة روية

مالذ عيش بعد رض
که بالجياد الأعوجية

فاذا مررت بقبره
فأطل به وقف المطية

و ابک المطهر للمطهر
و المطهره الزکية

اذا الرجال توسلوا بوسيلة
فوسيلتي حبي لآل محمد

بر قبر حسين عليه‏السلام بگذر و به‏ استخوانهاي پاک او بگو:
اي استخوانهايي که هنوز تر و تازه و شاداب هستيد،
بعد از اين که اسبهاي اصيل، شما (استخوانها) را از هم پاشيدند و له کردند و ديگر مرا راضي نمي‏کنند.
هر گاه بر قبر او بگذري و در آن جا مرکب خود را براي مدتي طولاني نگه داري،
گريه کن بر اين قبر پاک و بر پدر و مادر پاک و معصوم او.
در آن زمان که مردمان هر يک به وسيله‏اي متوسل مي‏شوند، من به محبت آل محمد توسل مي‏جويم.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir