سيد حميري

نوع اصطلاح :
عنوان :
سيد حميري
از برجسته‏ترين شاعران شيعه که در عراق مي‏زيست و مورد عنايت‏ خاص ائمه، بخصوص امام صادق‏ «ع‏» بود.در مدح اهل بيت و مرثيه سيد الشهدا «ع‏» و شهداي کربلا، آثار برجسته‏اي سروده است.نامش ابو هاشم، اسماعيل بن محمد الحميري بود.در سال‏105 ه به دنيا آمد. خانواده‏اش از محبت اهل بيت دور بودند، اما خودش شيفته آل علي بودو هنر و زبانش را وقف آن دودمان پاک کرد.امام صادق‏ «ع‏» به او فرمود: «سمتک امک‏ سيدا، وفقت في ذلک و انت‏سيد الشعراء»[1] مادرت تو را «سيد» ناميد، در اين باره موفق‏شدي و تو سالار شاعراني.سيد حميري، علاوه بر چيرگي در شعر و ادب، در علوم قرآني، تفسير، حديث و کلام نيز چهره‏اي بارز بود و نامش در کنار نام عالمان بزرگ مطرح است. اما زبان شعري او در مدح دودمان پيامبر و هجو و رسوا کردن بني اميه، بسيار نافذ و بران ‏بود. مجموعه شعر او نيز (ديوان السيد الحميري) چاپ شده است.
حضرت صادق‏ «ع‏» در منزل خود او را نشاند و خانواده امام، پشت پرده نشستند.امام ‏از او خواست در سوگ حسين‏ «ع‏» شعر بخواند.او هم مرثيه‏اي خواند، با اين مطلع:

امرر علي جدث الحسين
فقل لاعظمه الزکيه

و امام صادق‏ «ع‏» گريست و صداي ناله از خانه آن حضرت بلند شد، تا حدي که به او گفتند: ديگر بس است.او نيز شعرش را متوقف کرد.[2] سرانجام، در رميله بغداد، در سال‏173 ه وفات يافت.[3] يافت.


پی نوشتها :
[1] الغدير، ج 2، ص 232.
[2] اعيان الشيعه، ج 1، ص 586.
[3] پيرامون شخصيت او، از جمله ر.ک: «الغدير»، ج 2، «شاعر العقيده‏»، محمد تقي حکيم، «سيد حميري، سالارشاعران‏»، محمد صحتي.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir