آل الله

نوع اصطلاح :
عنوان :
آل الله
مقصود از آل الله و خاندان خدا، اهل بيت پيامبر «ص‏» اند.امام حسين‏ «ع‏» خود ودودمان پيامبر را آل الله دانسته است، آنجا که مي‏فرمايد:
«نحن آل الله و ورثة رسوله‏»،[1] ؛ ما آل خدا و وارثان پيامبر اوييم. در زيارت نيمه رجب امام حسين‏ «ع‏» نيز مي‏خوانيم:
«السلام عليکم يا آل الله‏» که به عنوان زيارت اربعين هم نقل شده است.اين، بخاطر شدت ارتباط و انتساب عترت پيامبر و امام حسين‏ «ع‏» با خداوند و دين اوست و گويا خدايي‏اند و از دودمان خدا.تعبير آل الله را جابر بن عبدالله انصاري هنگام حضور بر سرمزار حسين بن علي‏ «ع‏» در اربعين شهادتش در زيارتي که خوانده، به کار برده است.
به قريش نيز «آل الله‏» مي‏گفته‏اند، زيرا در خانه توحيد و مسجد الحرام بودند و با خانه ‏خدا مرتبط بودند.امام صادق‏ «ع‏» مي‏فرمايد: «انما سموا آل الله، لانهم في بيت الله‏ الحرام‏»[2] بويژه که عظمت قريش با تولد پيامبر اسلام در ميان آنان افزايش يافت و با بعثت‏ آن رسول خدا، انتسابشان به خداوند افزون ‏تر شد «و عظمت قريش في العرب و سموا آل الله‏».

پی نوشتها :
[1] بحار الانوار، ج 44 ص 11 و 184.
[2] همان، ج 15 ص 258.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir