آل عقيل

نوع اصطلاح :
عنوان :
آل عقيل
جمعي از فرزندان عقيل، چه فرزندان خود او يا نوه‏ هايش از شهداي کربلا و حماسه ‏آفرينان نهضت‏ حسيني بودند که جان خويش را فداي امام کردند.پيشتر نيز مسلم بن ‏عقيل، فداي دين خدا و راه حسين‏ «ع‏» شده بود.دو تن از پسران مسلم از شهداي کربلا بودند.اين حماسه آفرينان از نسل ابو طالب که عموزاده خويش، سيد الشهدا «ع‏» را ياري‏ کردند عبارتند از: عبدالله بن مسلم، محمد بن مسلم، جعفر بن عقيل، عبد الرحمان بن عقيل، محمد بن عقيل، عبدالله الاکبر، محمد بن ابي سعيد بن عقيل، علي بن عقيل و عبدالله بن ‏عقيل.اين نه نفر، که برخي‏شان فقيه و عالمي بزرگ بودند، هر کدام پس از نبردي ‏شورانگيز، به شهادت رسيدند. شاعري شهداي کربلا از نسل علي بن ابي طالب را هفت ‏شهيد و از نسل عقيل، نه شهيد دانسته و چنين سروده است:

عين جودي بعبرة و عويل
و اندبي ان ندبت آل الرسول

سبعة کلهم لصلب علي
قد اصيبوا و تسعة لعقيل[1] .

روز عاشورا نيز که فرزندان عقيل به ميدان مي‏رفتند، اما دعايشان مي‏کرد و کشندگان ‏آنان را لعن کرده و آل عقيل را به مقاومت دعوت مي‏کرد و به بهشت مژده مي‏داد: «اللهم ‏اقتل قاتل آل عقيل... صبرا آل عقيل ان موعدکم الجنة‏»[2] .
و به خاطر اين فداکاريها بود که پس از عاشورا، امام زين العابدين‏ «ع‏» به خانواده آنان ‏بيشتر عاطفه و لطف نشان مي‏داد و آنان را بر بقيه برتري مي‏داد، وقتي از او در اين باره‏ مي‏پرسيدند، مي‏فرمود: من رفتار و عملکردشان را روز عاشورا با ابا عبدالله‏ «ع‏» به ياد مي‏آورم و دلم به حالشان رقت و عطوفت مي‏يابد.از اين رو، امام سجاد «ع‏» با اموالي که ‏مختار پس از خروج، به آن حضرت داد، خانه‏ هايي براي آل عقيل ساخت که حکومت ‏اموي آنها را خراب کرده بود.[3] .


پی نوشتها :
[1] حياة الامام الحسين، ج 3، ص 249.
[2] همان.
[3] حياة الام زين العابدين، ج 1، ص 186.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir