اهل بيت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
اهل بيت‏
خاندان، دودمان، آل محمد، عترت.منظور، دودمان پاک رسول خدا «ص‏» و اصحاب ‏کساء و ذريه مطهر پيامبر اسلام است و در حادثه عاشورا، امام حسين‏ «ع‏» و برادران و خواهران و فرزندان و بستگانش که از نسل پيامبر اکرم در کربلا حضور داشتند، اهل بيت‏ محسوب مي‏شوند که در پي شهادت آن امام، به اسارت رفتند.محبت ورزيدن به اهل بيت ‏پيامبر، سفارش خدا و رسول است.در قرآن کريم، اجر رسالت پيامبر، مودت با اهل بيت‏ دانسته شده است: «قل لا اسئلکم عليه اجرا الا المودة في القربي‏».[1] و جايگاهشان در هدايت امت و نجات پيروان، چون کشتي نوح به حساب آمده است.ابوذر از رسول خدا نقل کرده که فرمود: «انما مثل اهل بيتي فيکم کمثل سفينة نوح من دخلها نجا و من تخلف‏ عنها غرق‏».[2] (مثل خاندانم در ميان شما مثل کشتي نوح است. هر که داخل آن شود نجات مي يابد، هر که عقب بماند هلاک مي شود.
طبق روايات، اطاعت ائمه فرض است و مودتشان لازم و نافرماني آنان گناه، و هر که با محبت آنان بميرد، شهيد مرده است. ولايت آنان فريضه است و عامل قبولي اعمال و جواز عبور از صراط. دشمنشان، دشمن خداست. ابوبصير، از امام صادق‏ «ع‏» پرسيد: «آل محمد» کيانند؟فرمود: ذريه و نسل او.پرسيد: «اهل بيت محمد» کيانند؟ فرمود: اماماني که اوصياي ‏اويند.پرسيد: «عترت‏» او چه کسانند؟فرمود: اصحاب عبا.[3] .
اهل بيت، بمنزله رابط حياتبخش بين ما و خدايند، که اگر اين رابطه قطع شود، ارتباطمان با خدا قطع شده است.در تعليم و تبيين معارف دين هم اين نقش را دارند و شناخت قرآن و درک حقايق آن را بايد از آنان آموخت، که علمشان از سوي خداوند است‏ و پرورده خانه وحي و وارثان علوم پيامبرند. شفاعت و توسل، به دست آنان و به آنان ‏انجام مي‏گيرد و زدودن تحريف از چهره دين و مقابله با بدعتها از رسالتهاي آنان است. آنگونه که دانش آموز، از طريق معلم با کتاب آشنا مي‏شود، ائمه اهل بيت، معلمان اين‏ کتابند. اگر از کلاسي معلم را بردارند، از کتاب تنها کاري ساخته نيست.تفکر «حسبنا کتاب‏الله‏» به همين دليل، اشتباه است.اين دو «ثقلين‏»، از هم جدايي ناپذيرند، تا روز قيامت و حضور در کنار کوثر.

شما اي عترت مبعوث خاتم
شما اي برترين اولاد آدم

شما از اهل بيت آفتابيد
گل جان محمد را گلابيد

امير کشور دلها شماييد
شما آيينه‏هاي حق نماييد

ديانت بي شما کامل نگردد
بجز با عشقتان دل، دل نگردد

شما تفسير «نور» و «و الضحي‏»ييد
شما معناي قرآن و دعاييد

اماميد و شهيديد و گواهيد
مصون از هر خطا و اشتباهيد

شما راه خدا را باز کرديد
شهادت را شما آغاز کرديد

فدا کرديد جان تا دين بماند
به خون خفتيد تا آيين بماند

شما شيرازه ي ام الکتابيد
شما ميزان حق روز حسابيد

تولاي شما فرض خدايي است
قبول و رد آن مرز جدايي است

هر آنکس را که در دين رسول است
ولايت، مهر و امضاي قبول است

ولايت، گنج عشقي در دل ماست
محبت هم سرشته با گل ماست

دل و جان جهاني عاشق آباد
فداي نام شيرين شما باد[4] .

«زيارت جامعه»، از متون معتبري است که يک دوره شناخت ائمه و اهل بيت است.[5] .


پی نوشتها :
[1] شوري، آيه 23.
[2] بحار الانوار، ج 23، ص 121، کنز العمال، ج 12، حديث 34144.
[3] بحار الانوار، ج 25، ص 216.
[4] تلخيصي از مثنوي‏ «اهل بيت آفتاب‏» از: نويسنده.
[5] درباره اهل بيت، از جمله ر.ک: «اهل البيت، مقامهم، منهجهم، مسارهم‏» از: مؤسسة البلاغ.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir