بني هاشم

نوع اصطلاح :
عنوان :
بني هاشم
فرزندان هاشم بن عبد مناف، جد اعلاي رسول خدا.به اهل بيت پيامبر، به همين جهت‏ «بني هاشم‏» گفته مي‏شود.هاشم و اجدادش در ميان عرب، مشهور به نجابت و مورداحترام بودند و رسول الله از اين دودمان بود.امام حسين‏ «ع‏» نيز در يکي از رجزهاي‏ خويش در روز عاشورا، به اين نسب شريف اشاره کرده و به آن افتخار مي‏کند:

انا ابن علي الخير، من آل هاشم
کفاني بهذا مفخرا حين افخر

بني اميه، از آغاز با بني هاشم، مخالفت و دشمني داشتند و اين بغض و عداوت، دردوران ائمه نيز ادامه داشت. «حادثه کربلا» اوج عداوت و کينه امويان با بني هاشم بود.
پيامبر اسلام‏ «ص‏» فرموده است: «بغض بني هاشم نفاق‏»[1] دشمني و کينه با بني هاشم، نشانه نفاق است.
يزيد، چون حسين بن علي‏ «ع‏» را به شهادت رساند و اهل بيت او را به اسارت گرفت، در مجلس جشن، با چوب خيزران بر لبهاي حسين‏ «ع‏» مي‏زد و اين اشعار را مي‏خواند:
«لعبت هاشم بالملک...» بني هاشم با ملک و سلطنت بازي کردند، نه خبري آمده و نه وحيي ‏نازل شده است.اگر از فرزندان احمد انتقام نگيرم، از نسل خندف نيستم... [2] .


پی نوشتها :
[1] بحار الانوار، ج 93، ص 221.
[2] مقتل الحسين، مقرم، ص 462.در زمينه رابطه عداوت آميز آل اميه با خاندان رسالت، ر.ک: «دايرة المعارف تشيع‏»، ج 3، ص 398.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir