عطية بن سعد بن جناده‏ي عوفي‏

عنوان :
عطية بن سعد بن جناده‏ي عوفي‏
غلام جابر بن عبدالله انصاري و از شيعيان بزرگوار بود. عطيه و مولايش پس از شهادت امام حسين عليه‏السلام در اولين اربعين به زيارت کربلا آمدند.
نام عطيه، همواره در کنار نام جابر بن عبدالله انصاري مطرح مي‏شود که با هم پس از شهادت امام حسين عليه‏السلام در اربعين اول به زيارت قبر آن حضرت آمدند و چون جابر نابينا شده بود، عطيه او را در اين زيارت همراهي مي‏کرد. بنا به برخي نقلها، هنگام بازگشت اهل بيت از سفر شام، در کربلا با جابر و عطيه برخورد کردند. عطية بن سعد بن جناده‏ي عوفي، از رجال علم و حديث شيعه بود.
وي در زمان خلافت اميرالمؤمنين عليه‏السلام در کوفه به دنيا آمد. نام عطيه، به پيشنهاد آن حضرت بر وي نهاده شد. او از راويان موثق شيعه بود که حتي در کتب رجال اهل سنت هم توثيق شده است. وي به جرم تشيع و هواداري علي عليه‏السلام از سوي حجاج بن يوسف تحت تعقيب بود و به فارس گريخت. به دستور حجاج، او را گرفتند و چون حاضر نشد علي عليه‏السلام را لعن کند، چهارصد تازيانه بر بدنش زدند و موي سر و ريش او را تراشيدند. از آن پس به خراسان رفت و پس از مدتي به کوفه بازگشت. در کوفه بود تا در سال 111 هجري درگذشت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir