منصور دوانيقي‏

عنوان :
منصور دوانيقي‏
ابوجعفر، عبدالله بن محمد بن علي بن عبدالله بن عباس، دومين خليفه عباسي مشهور به دوانيقي مادرش کنيزي از بربر به نام سلامه، وي به سال 95 متولد شد، و طبق عهد برادرش سفاح پس از مرگ وي با او بيعت نمودند؛ او را فحل بني‏عباس مي‏گفتند که مردي مهيب، زورمند، سياستمدار و متجبر بود، در جمع حريص و در بخل شهرت داشت که او را بدين سبب «دوانيقي» مي‏گفتند، زيرا وي در مزد کارکنان و کارگزاران و صنعت‏گران بسيار سخت‏گير بود که يک دانگ درهم را نيز به حساب مي‏آورد. خلق بسياري را به قتل رسانيد تا کار خلافت بر او راست آمد.
وي در سال 137 بر اريکه‏ي سلطنت اسلامي مستقر گرديد و اولين کار که کرد ابومسلم خراساني که بنيان‏گزار حکومت عباسي و ولي نعمت او بود به تدبيري بکشت. بزرگان علويين همچون محمد و ابراهيم فرزندان عبدالله بن حسن بن علي ابيطالب و جمع ديگر از علويين را به بدترين وجه به قتل رسانيد. منصور، شهر بغداد را که روستايي بود بنا نهاد و آن را پايتخت خويش قرار داد. سرانجام به سال 158 درگذشت.
در سال 104 ه.ق.، بدستور منصور دوانيقي قبر مطهر سيدالشهداء عليه‏السلام تخريب گرديد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir